Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. IV SA/Wr 71/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym Przewodniczący : Sędzia NSA Mirosława Rozbicka -Ostrowska (spr.) Sędziowie : Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędzia NSA Julia Szczygielska Protokolant : st. sekr. sądowy Dorota Hurman po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 5 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji o uznaniu za osobę bezrobotną oraz przyznania prawa do zasiłku oddala skargę.
Uzasadnienie
Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem E.P. z dnia 7 sierpnia 2012 r. adresowanym do Powiatowego Urzędu Pracy we W. o zmianę decyzji Prezydenta Miasta W. z dnia [...], nr [...]w ten sposób, aby prawo do zasiłku przyznano jej na okres od 1 maja 2010 r. do 25 sierpnia 2010 r. Według strony powyższa " decyzja stała się dokumentem nieważnym z mocy prawa , ponieważ poświadcza nieprawdę". Dodała, że zmieniona decyzja potrzebna jej jest do przedłożenia w Urzędzie Skarbowym o zwrot nadpłaconego podatku, w ZUS i do nowego pracodawcy dla zachowania uprawnień pracowniczych.
Decyzją Prezydenta Miasta W. z dnia[...]., nr [...], orzeczono o odmowie zmiany własnej ostatecznej decyzji z dnia 17 marca 2010 r. o uznaniu strony za osobę bezrobotną z dniem 18 lutego 2010 r. i przyznaniu prawa do zasiłku od dnia 26 lutego 2010 r. do dnia 25 sierpnia 2010 r.
Wojewoda D. decyzją z dnia[...]., nr [...]utrzymał w mocy powyższą decyzję organu pierwszej instancji z dnia[...].
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. akt IV SA/Wr 190/13 uchylił decyzję organu odwoławczego oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji. W motywach powyższego wyroku Sąd wskazał , że w razie wszczęcia postępowania na wniosek - obowiązkiem organu administracji jest dokładne ustalenie treści żądania strony, która wyznacza rodzaj sprawy będącej przedmiotem postępowania. Jeśli organ , do którego zgłoszony został wniosek o wszczęcie postepowania ma wątpliwości co do tego , czego dotyczy wniosek , obowiązkiem tego organu jest podjęcie z urzędu czynności wyjaśnienia treści żądania strony. W związku, że strona w swoim wniosku nie wskazała precyzyjnie , w jakim trybie żąda wzruszenia decyzji ostatecznej , organ administracji obowiązany był zwrócić się do strony z zapytaniem, czy jej wniosek jest żądaniem: 1) wznowienia postępowania w sprawie, 2) stwierdzenia nieważności, 3) uchylenia decyzji w trybie art.155 k.p.a.. Natomiast decyzja wydana w sprawie przez organ administracji z zastosowaniem jednego z wymienionych wyżej trybów , lecz bez uprzedniego dokładnego wyjaśnienia przez stronę prawnego charakteru jej wniosku narusza prawo. Z tych powodów wymienionym wyżej wyrokiem wyeliminowano z obrotu zarówno decyzję organu odwoławczego jak i organu pierwszej instancji.