Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 marca 2015 r., sygn. II SA/Op 63/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant St. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 marca 2015 r. sprawy ze skargi W. M. na postanowienie Wojewody Opolskiego z dnia 15 grudnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie uznania za osobę bezrobotną i odmowa przyznania zasiłku dla bezrobotnych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Wojewody Opolskiego z dnia 20 listopada 2014 r., nr [...], 2) określa, że zaskarżone postanowienie w całości nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 15 grudnia 2014 r., nr [...], Wojewoda Opolski stwierdził uchybienie terminu do wniesienia przez W. M. odwołania od decyzji Prezydenta Miasta Opola z dnia 25 marca 2014 r., nr [...], którą organ orzekł o uznaniu strony za osobę bezrobotną od dnia 25 marca 2014 r. i odmowie przyznania prawa do zasiłku.
Rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Prezydent Miasta Opola decyzją z dnia 25 marca 2014 r., nr [...], uznał W. M. za osobę bezrobotną od dnia 25 marca 2014 r. i zarazem odmówił przyznania mu prawa do zasiłku.
W zaadresowanym do Wojewody Opolskiego podaniu z dnia 26 września 2014 r., skarżący żądał o przywrócenia terminu do wniesienia odwołania, wskazując w nim, że uchybił terminowi z powodu zaistnienia kwestii spornej dotyczącej ubezpieczenia społecznego (ubezpieczenie brytyjskie czy polskie) oraz z powodu stanu zdrowia (skutki wypadku). Podał, że problem ten rozstrzygnięty został przez ZUS dopiero kilka dni temu. W piśmie tym W. M. zakwestionował również ustalenia decyzji z dnia 25 marca 2014 r. W kolejnym piśmie, z dnia 3 października 2014 r., skarżący powtórzył treść powyższego pisma.