Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 października 2019 r., sygn. IV SA/Po 409/19

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędziowie WSA Józef Maleszewski WSA Monika Świerczak (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2019 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Inspektor Sanitarny z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

[...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny (dalej jako: Wojewódzki Inspektor Sanitarny" albo "organ II instancji") decyzją z dnia [...] marca 2019 r., nr [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm., dalej jako: "K.p.a.") utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] nr [...] z dnia [...] lipca 2018 r. o braku podstaw do stwierdzenia u J. S. choroby zawodowej - astmy oskrzelowej, wymienionej w poz. 6 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1367 dalej : rozporządzenie).

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcia wskazano, że podstawą decyzji organu I instancji było orzeczenie lekarskie [...] Centrum Medycyny Pracy w [...] Ośrodek w [...] (dalej jako: "Centrum Medycyny Pracy") nr BP [...] z dnia [...] listopada 2017 r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej oraz orzeczenie lekarskie Instytutu Medycyny Pracy w [...] (dalej jako: "Instytut Medycyny Pracy") nr [...] z dnia [...] czerwca 2018 r. o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

W toku prowadzonego postępowania ustalono przebieg pracy zawodowej J. S., wskazując, że od 1977 roku do chwili obecnej była zatrudniona w Nadleśnictwie [...] i pracowała kolejno na stanowiskach pracy: referent ekonomiczny, starsza księgowa, samodzielny referent ekonomiczny, kierownik sekcji administracyjno-gospodarczej, p.o. główny księgowy, starszy instruktor ds. administracyjno-gospodarczych, starszy instruktor techniczny, starszy instruktor ds. użytkowania lasu, adiunkt, p.o. nadleśniczy terenowy Obrębu [...], adiunkt, specjalista ds. użytkowania lasu, straszy specjalista ds. stanu posiadania, urządzania lasu, handlu i marketingu, starszy specjalista Służby Leśnej ds. stanu posiadania i lasów niepaństwowych, starszy specjalista Służby Leśnej ds. lasów niepaństwowych i projektów środowiskowych. Pracodawca w karcie oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej sporządzonej w dniu [...] listopada 2017 r. potwierdził, iż na powyższych stanowiskach pracy do obowiązków zawodowych pracownika oprócz prac biurowych (wypełnianie dokumentów, uzupełnianie łub tworzenie dokumentacji technicznej, finansowej i rozliczeniowo-magazynowej, związanej z prowadzeniem gospodarki leśnej i działalnością administracyjną nadleśnictwa) należały wyjazdy w teren leśny (kontrole stanu majątku ruchomego i nieruchomości, udział w pracach komisji inwentaryzacyjnych, wyjazdy z kontrahentami w celu oględzin drewna do sprzedaży, lustracji terenowych w lasach niestanowiących własność Skarbu Państwa, opiniowanie w terenie i przygotowywanie dokumentacji do włączania gruntów leśnych z produkcji leśnej pod odkrywki węgla brunatnego, żwirowanie, zagospodarowanie rekreacyjne i budownictwo mieszkaniowe, ustalanie z projektantami inwestycji przebiegających przez tereny leśne takie jak budowa i modernizacja dróg publicznych, linii energetycznych, gazociągów, ropociągów, ustalania spornych granic z prywatnymi właścicielami lasów, uczestniczenia w pracach geodezyjnych przy wyznaczaniu granic oraz podziałów geodezyjnych działek stanowiących własność Skarbu Państwa itp., kierowanie osobowymi brygadami do sprzątania lasu, wykonywanie czynności kontrolno-nadzorczych w terenie leśnym).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00