Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 października 2019 r., sygn. IV SA/Po 596/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak Sędziowie WSA Tomasz Grossmann (spr.) WSA Józef Maleszewski Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Hołyńska-Matela po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2019 r. sprawy ze skargi Powiatu [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2019 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia podziału nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego Powiatu N[...] kwotę [...]zł [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] marca 2019 r. nr [...] Burmistrz [...] (dalej też jako "Burmistrz" lub "organ I instancji"), działając na wniosek I. i I. S., zatwierdził projekt podziału należącej do nich nieruchomości położonej w [...], oznaczonej numerem geodezyjnym [...].

Odwołanie od tej decyzji złożył Zarząd Powiatu [...], podnosząc, iż nie zgadza się z treścią uzasadnienia decyzji, w której Burmistrz wskazuje, że działka nr [...] o powierzchni 0,1985 ha, wydzielona pod drogę, z mocy prawa przechodzi na własność Powiatu [...] (zwanego też dalej "Powiatem" lub "Skarżącym").

Decyzją z [...] maja 2019 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej też jako "SKO" lub "organ II instancji") umorzyło postępowanie odwoławcze wywołane ww. odwołaniem.

W uzasadnieniu organ II instancji wskazał, że właścicielami nieruchomości, której podział został zatwierdzony decyzją Burmistrza, są I. i I. S. Nie zostało ujawnione, by do tej nieruchomości przysługiwały ograniczone prawa rzeczowe innym podmiotom. Odwołanie od tej decyzji zostało wniesione przez Powiat działający w imieniu Skarbu Państwa, któremu organ I instancji doręczył decyzję. Organ I instancji uznał, że Skarbowi Państwa przysługuje przymiot strony, gdyż jako podmiot potencjalnie zobowiązany do zapłaty odszkodowania za działkę przejętą pod drogę, ma interes prawny w prowadzonym postępowaniu podziałowym. Takie stanowisko jest - zdaniem SKO - błędne. Podział nieruchomości gruntowej jest wykonywaniem prawa własności, który polega wyłącznie na wydzieleniu działek granicami przebiegającymi wewnątrz nieruchomości. Jak wynika z akt sprawy, skarżący nie legitymuje się żadnym prawnorzeczowym tytułem do działki objętej decyzją zatwierdzającą podział nieruchomości, a jedynie występuje jako podmiot publicznoprawny, na rzecz którego ma przejść działka wydzielona pod drogę. Oznacza to, że po stronie skarżącego brak jest interesu prawnego w rozumieniu art. 28 k.p.a. Osoba nieposiadająca żadnego tytułu prawnego do nieruchomości będącej przedmiotem podziału nie ma interesu prawnego do występowania w tym postępowaniu w charakterze strony, w konsekwencji nie jest również legitymowana do złożenia odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00