Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 września 2009 r., sygn. I SA/Wa 556/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Daniela Kozłowska Sędzia WSA Bogdan Wolski Protokolant Monika Chorzewska-Korczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2009 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącego S. S. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołań S. S. oraz K. i S. S. utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu O. z dnia [...] 2008 r. nr [...] orzekającą o ustaleniu odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną [...] ulicę [...] w O., oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka ewidencyjna nr [...] z obrębu [...] o powierzchni [...] m-.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Starosta O. decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. ustalił wysokość odszkodowania za przedmiotową nieruchomość zajętą pod drogę publiczną [...] ulicę [...] w O. oraz przyznał jego część ([...], w wysokości [...] zł) na rzecz S. S. współwłaściciela w [...] części prawa własności tej nieruchomości. Równocześnie organ zobowiązał Starostę O. do wypłaty ze środków Skarbu Państwa przyznanego odszkodowania w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił, że przedmiotowa nieruchomość spełnia przesłanki z art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872, ze zm.). W dniu 3 czerwca 2005 r. S. S. złożył, w trybie przywołanego przepisu art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r., wniosek o ustalenie wysokości odszkodowania za grunt zajęty pod drogę publiczną. Z zebranych przez organ dokumentów, w tym aktów notarialnych, wnioskodawca, jako spadkobierca H. S., był współwłaścicielem przejętej nieruchomości w części [...]. Równocześnie organ I instancji wyjaśnił, że wysokość przyznanego odszkodowania została ustalona na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, a strona została z tym operatem zapoznana na przeprowadzonej w Starostwie rozprawie administracyjnej. Z treści decyzji wynika, że organ I instancji skierował wydaną decyzję do S. S. oraz K. i S. małżonków S.