Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 października 2019 r., sygn. II SA/Ol 568/19
Samorząd terytorialny
Dnia 15 października 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant referent Małgorzata Gaida po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2019 roku sprawy ze skargi Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oddala skargę.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że Rada Miasta Olsztyna na podstawie art. 41a ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506, zwanej dalej jako: ustawa o samorządzie gminnym, ustawa lub u.s.g.) podjęła w dniu 24 kwietnia 2019 r. uchwałę nr VII/108/19 w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Wojewoda Warmińsko-Mazurski rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 27 maja 2019 r. na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stwierdził nieważność powyższej uchwały w części obejmującej: § 3 ust. 2 i ust. 6, § 6 ust. 4 pkt 4 i 5, § 10, § 12, § 13 ust. 4, § 14 ust. 1 w zakresie sformułowania "o których mowa w § 11 do końca terminu 90 dni przewidzianego na zbieranie podpisów", § 16 ust. 1, § 17 i § 18.
Organ nadzoru wskazał, że przedmiotowa uchwała w części wskazanej w sentencji rozstrzygnięcia nadzorczego została podjęta z rażącym naruszeniem prawa. Zgodnie z art. 41a ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym, rada została upoważniona do określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty. Argumentowano w rozstrzygnięciu nadzorczym, że prawidłowa realizacja powyższego uprawnienia rady polega na całościowym uregulowaniu
wymienionych powyżej zagadnień w treści podejmowanej uchwały. Powołany powyżej przepis ustawy o samorządzie gminnym stanowi zamknięty katalog postanowień, wymagających uregulowania w akcie wykonawczym. Z normatywnego charakteru przedmiotowej uchwały wynika konieczność formułowania jej postanowień na podstawie i w granicach upoważniania ustawowego. Oznacza to zdaniem organu nadzoru, z jednej strony, obowiązek realizacji w pełni upoważnienia wynikającego z art. 41a ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym, z drugiej zaś strony to, że w treści uchwały nie mogą znaleźć się regulacje nieznajdujące uzasadnienia w normie, zawierającej delegację ustawową do jej podjęcia.