Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 września 2019 r., sygn. IV SA/Po 154/19

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk - Marciniak (spr.) Sędzia WSA Maciej Busz Asesor sądowy WSA Katarzyna Witkowicz - Grochowska Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2019 r. sprawy ze skargi N. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. oddala skargę w całości; 2. oddala wniosek uczestniczki postępowania R. T. o zasądzenie kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (zwanego dalej "Kolegium"), po rozpoznaniu odwołania J. G., W. P., G. W., N. W. od decyzji Wójta Gminy [...] (zwanego dalej "Wójtem") z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku magazynu płodów rolnych z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na działce nr [...] w miejscowości [...]:

1. umorzyło postępowanie odwoławcze wszczęte odwołaniem W. P. - jako wniesione przez osobę nie będące stroną w sprawie,

2. utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy - po rozpoznaniu odwołań J. G., G. W., N. W..

Decyzje zapadły w następujących okolicznościach, które można ustalić na podstawie akt administracyjnych. Wnioskiem z dnia [...] czerwca 2017 r. R. T., działając w oparciu o art. 59 ust. 1 w zw. z art. 64 ust. 1 i 4 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (obecnie tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 1945 ze zm., dalej "u.p.z.p.") wystąpiła o ustalenie na jej rzecz warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku magazynu płodów rolnych z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na działce nr [...] w [...], przy ul. [...].

Decyzją z dnia [...] września 2018 r. nr [...] Wójt, działając na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 61 ust. 1 i 4 oraz art. 64 w zw. z art. 4 ust. 2 pkt 2 u.p.z.p., ustalił na rzecz inwestorki warunki zabudowy dla budowy wnioskowanego budynku z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że dla terenu objętego wnioskiem brak miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego. Wniosek zawierał niezbędne elementy z art.52 ust.2 u.p.z.p. Planowana inwestycja ma być zlokalizowana w obrębie obszaru chronionego krajobrazu i obszaru Natura 2000 ([...]). Inwestycja nie należy do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco i potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, nie wymaga więc decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Planowana inwestycja ma być realizowana w ramach gospodarstwa rolnego w związku z czym art.61 ust. 1 pkt 1 i ust.4 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Ze spisu rolnego z 2010 r. wynika, że średnie gospodarstwo rolne w gminie [...] wynosi ogółem 7,14 ha, użytki rolne 5,95 ha. Gospodarstwo wnioskodawczyni wynosi 18,01 ha - przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa w gminie. A więc planowana inwestycja zwolniona jest z obowiązku sporządzenia analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, o której stanowi art.61 ust.1 pkt 1 u.p.z.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00