Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Gl 208/19

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Suleja-Klimczyk, Sędziowie WSA Agata Ćwik-Bury, Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant specjalista Katarzyna Kot, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi G. Z. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację w części, w jakiej organ uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawczyni co do pytania oznaczonego we wniosku o wydanie interpretacji numerem 4, 2. w pozostałym zakresie skargę oddala, 3. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Katowicach na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze późn. zm., dalej: O.p.) stwierdził, że stanowisko G. Z. (dalej: Wnioskodawczyni, strona, skarżąca) przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2018 r. (data wpływu 19 października 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

We wniosku o wydanie zaskarżonej interpretacji przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 15 czerwca 2009 r. Wnioskodawczyni zawarła (będąc jeszcze osobą niezamężną) razem z J. Z. w banku A S A. z siedzibą w W. umowę o kredyt hipoteczny. Celem kredytu, określonym w umowie z bankiem, był zakup działki budowlanej o numerze ewidencyjnym [...]

o powierzchni [...] m 2 położonej w miejscowości B. w województwie [...]. W momencie zakupu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego była ona oznaczona jednostkami: "94MN" (teren o podstawowym przeznaczeniu dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) i "RP" (teren o podstawowym przeznaczeniu jako uprawy polowe). Działka została zakupiona w celu budowy domu, jednak Wnioskodawczyni nie realizowała własnych celów mieszkaniowych na zakupionej nieruchomości. Kredyt na zakup działki został udzielony w złotych polskich, wobec tego kwota kapitału na zakup działki w momencie darowizny oraz sprzedaży nie była większa od kwoty kredytu, zaciągniętego na zakup działki wskutek wzrostu kosztu waluty, w której kredyt został udzielony. Spłaty rat kredytu w trakcie trwania związku małżeńskiego były dokonywane ze środków objętych wspólnością majątkową małżeńską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00