Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a zwolnienie podatkowe
Kierownikowi ośrodka pomocy społecznej jest wypłacany ryczałt za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych. Czy wypłacany ryczałt należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też może on korzystać ze zwolnienia od tego podatku?
Tak, ryczałt za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych wypłacany kierownikowi ośrodka pomocy społecznej podlega opodatkowaniu.
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof). Fakt, że we wskazanej regulacji użyto określenia „w szczególności” oznacza, że kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo, a przychodami ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym. Skoro więc w analizowanym przypadku pracownikowi jest wypłacany przedmiotowy ryczałt, to powstaje u niego z tego tytułu przychód.