Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2019 r., sygn. I SA/Wa 151/19

Komunalizacja mienia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska Sędziowie Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędzia WSA Joanna Skiba Protokolant starszy specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2019 r. sprawy ze skargi Miasta i Gminy [...] na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieodpłatnego nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. prawa własności nieruchomości uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2017 r., nr [...].

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Gminy [...], utrzymała w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2017 r., nr [...], stwierdzającą nieodpłatne nabycie, z mocy prawa, z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę [...] prawa własności nieruchomości, składającej się z szeregu wymienionych w decyzji działek, położonej w województwie [...], powiecie [...], jednostce ewidencyjnej [...], obrębie ewidencyjnym [...], zapisanej w księdze wieczystej [...], prowadzonej przez Sąd Rejonowy w [...].

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] października 2017 r. stwierdził nieodpłatne nabycie, z mocy prawa, z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę [...] prawa własności nieruchomości położonej w województwie [...], powiecie koszalińskim, jednostce ewidencyjnej [...], obrębie ewidencyjnym [...], oznaczonej jako działki nr: [...], o łącznej powierzchni [...].

W uzasadnieniu decyzji Wojewoda wskazał, że w dniu 27 maja 1990 r. właścicielem tych działek był Skarb Państwa, który nabył je na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. W planie zagospodarowania przestrzennego Gminy [...], obowiązującym na dzień 27 maja 1990 r., działki te stanowiły: działka nr [...] - zakład produkcji rolniczej, działka nr [...] - teren zabudowy mieszkaniowej, działki nr [...] - teren rolny, teren zabudowy mieszkaniowej, działka nr [...] - teren rolny, teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej, działka nr [...] - teren zabudowy produkcyjno-rolniczej. Pozostałe działki przeznaczone były na tereny rolne. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów, działki te stanowiły grunty pod rowami, we władaniu Wojewódzkiego Zarządu Inwestycji Rolniczych w [...], grupa rejestrowa nr [...]. Działki te nie zostały oddane w zarząd lub użytkowanie, a zatem należały do ówczesnego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego. Utrzymanie i eksploatacja urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, znajdujących się na przedmiotowych gruntach należała do właściciela tych gruntów. Opisane na wstępie działki nie były wyłączone z komunalizacji na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00