Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Rz 272/19
Nie jest dopuszczalne zastosowanie w zażaleniowym toku instancji środka egzekucyjnego w postaci grzywny w celu przymuszenia w sytuacji, gdy w momencie orzekania organu zażaleniowego obowiązuje już postanowienie o wstrzymaniu postępowania egzekucyjnego. Zgodnie bowiem z zasadą aktualności orzekania (która zgodnie z zasadą wynikającą z art. 18 u.p.e.a. znajduje zastosowanie do orzeczeń wydawanych w postępowaniu egzekucyjnym) właściwy organ zażaleniowy orzekający w postępowaniu egzekucyjnym ma obowiązek uwzględniania stanu prawnego i faktycznego istniejącego w dniu wydawania orzeczenia.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski Sędziowie WSA Marcin Kamiński /spr./ WSA Paweł Zaborniak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 16 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi B. S. na postanowienie [....] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia I. uchyla zaskarżone postanowienie i postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] października 2018 r. nr [...] ; II. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] na rzecz skarżącego B. S. kwotę 1062 zł /słownie: tysiąc sześćdziesiąt dwa złote/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi B. S. (dalej w skrócie: "skarżący") jest postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej w skrócie: "organ zażaleniowy") z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] o utrzymaniu w mocy postanowienia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (dalej w skrócie: "organ I instancji") z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia.
Kwestionowane postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia [...] września 2014 r. nr [...] [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] i jednocześnie nakazał skarżącemu rozbiórkę samowolnie realizowanego budynku letniskowego o wym. 4,50 m x 5,00 m usytuowanego na działce ew. nr 33 położonej w miejscowości T., będącej własnością Skarbu Państwa, a w zarządzie trwałym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - Nadleśnictwo [...]. Wyrokiem z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 1528/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę skarżącego od powyższej decyzji. Po rozpoznaniu skargi kasacyjnej skarżącego od powyższego wyroku, Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. akt II OSK 2652/15 - oddalił skargę kasacyjną. Następnie postanowieniem z dnia 20 marca 2018 r., sygn. akt II OSK 20/18 Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę skarżącego o wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego zakończonego wyrokiem z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. akt II OSK 2652/15.