Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Ol 262/19

Pomoc społeczna

 

Dnia 25 kwietnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2019 roku sprawy ze skargi W. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 23 listopada 2018 r. Wójt Gminy "[...]", odmówił przyznania "[...]" (wnioskodawczyni) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na męża "[...]".

Z uzasadnienia decyzji wynika, że odmowa przyznania świadczenia nastąpiła z uwagi na niespełnienie dwóch przesłanek, mianowicie:

- art. 17 ust. 1 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, ponieważ niepełnosprawność u męża wnioskodawczyni została stwierdzona w wieku 44 lat, natomiast niepełnosprawność istnieje od 22 roku życia i nie powstała ona w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej;

- art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy, ponieważ osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

Wnioskodawczyni od powyżej decyzji wniosła odwołanie. Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., zawnioskowała o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Ponadto wskazała, że fakt pozostawania w związku małżeńskim nie powinien mieć żadnego znaczenia, ponieważ na niej jako żonie ciąży obowiązek alimentacyjny. Podniosła także, że mąż, jako osoba całkowicie niewidoma wymaga całodobowej opieki, ma problemy z poruszaniem się, przygotowywaniem posiłków, należy podawać mu leki i towarzyszyć przy każdej wizycie lekarskiej.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w "[...]", decyzją z dnia 23 stycznia 2019 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00