Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Kr 112/19

Podatek od towarów i usług

 

|Sygn. akt I SA/Kr 112/19 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 11 kwietnia 2019 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędziowie: WSA Grażyna Firek (spr.), WSA Inga Golowska, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2019 r., ze skargi Firmy Handlowo-Usługowej "R" Spółka jawna Z., i W. S.w G., na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K., z dnia 21 listopada 2018 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lutego do grudnia 2013r., - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

Naczelnik M. Urzędu Celno-Skarbowego w K. decyzją z dnia 10 stycznia 2018r., nr [...] wydał decyzję, w której określił firmie FHU R. s.j. w G. G. : nadwyżkę podatku od towarów i usług, naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2013r., a nadto określił zobowiązanie podatkowe w tym podatku za listopad i grudzień 2013r.

Jak wskazano w decyzji, w stosunku do spółki zostało wszczęte postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2013r. Ustalono, że spółka w rejestrze zakupu za miesiące od lutego do grudnia 2013r. ujęła faktury na zakup prętów prostych, żebrowanych i walcówki wystawione przez PHU E. oraz F. Sp. z o.o. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że firmy te nie prowadziły działalności gospodarczej, tj. nie nabywały i nie sprzedawały towarów, w tym stali zbrojeniowej, dlatego też wystawione przez nie faktury nie potwierdzają faktycznych zdarzeń gospodarczych. Organ pierwszej instancji, oceniając zebrane w sprawie dowody stwierdził, że spółka w rzeczywistości nie nabyła wyrobów stalowych od firm wymienionych na spornych fakturach. W konsekwencji zakwestionowano podatek naliczony wyszczególniony na fakturach, na których jako wystawcy widnieją wymienione wyżej firmy. Natomiast nie zakwestionowano faktu istnienia towaru i jego dalszej odsprzedaży przez spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00