Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 marca 2019 r., sygn. II SA/Kr 1107/18
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Łoboz Sędziowie : Sędzia WSA Mirosław Bator Sędzia WSA Jacek Bursa (spr.) Protokolant: starszy sekr. sądowy Beata Stefańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2019 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej Kraków na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia 14 czerwca 2018 r. znak: [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości skargę oddala.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 15 maja 2017 r. znak: [...] Prezydent Miasta N. orzekł - w pkt. 1-2 - o zwrocie na rzecz A. K., E. K., U. W. oraz B. W. wywłaszczonej nieruchomości, oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...], obr. [...], jedn. ewid. [...] m. K. oraz działka ewid. nr [...], obr. [...], jedn. ewid. [...] m. K., powstałych z podziału działki ewid. [...], wydzielonych w granicach wywłaszczonych parcel l. kat. [...] i l. kat. [...], b. gm. kat. [...] objętej Kw nr [...] [...], oraz rozliczeniach finansowych związanych ze zwrotem nieruchomości; w pkt. 3 - o tym, iż wierzytelność Gminy Miasta K. opisana w pkt. 2 podlega zabezpieczeniu polegającym na ustanowieniu na nieruchomości opisanej w pkt l hipoteki na rzecz Gminy Miasta K.; w pkt. 4 - o zatwierdzeniu podziału działki ewidencyjnej nr [...], obr. [...], jedn. ewid. [...] m. K. na nowe działki nr [...], nr [...] i nr [...]; w pkt. 5 - o tym, iż ostateczna decyzja o zwrocie nieruchomości stanowi podstawę do ujawnienia w księdze wieczystej prawa własności przywróconego w drodze orzeczenia o zwrocie na rzecz: A. K., U. W., B. W. oraz E. K. po [...] części do nieruchomości oznaczonej jako działki ewid. nr [...] i nr [...], położonych w obr. [...], jedn. ewid. [...] m. K..
Orzekając w w/w sposób organ I instancji oparł się na poczynionych przez siebie ustaleniach, z których w jego ocenie wynika, iż przedmiotowa nieruchomość nie została wykorzystana na cel wywłaszczenia, określony jako budowa centralnego składu opału, w związku z tym zachodzą w stosunku do niej przesłanki zbędności, określone w art. 137 ust. l ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, uzasadniające jej zwrot na rzecz wnioskodawców.