Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 lutego 2019 r., sygn. III SA/Wa 990/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Honorata Łopianowska, Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha (sprawozdawca), sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant referent Michał Strzałkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2019 r. sprawy ze skargi C. A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. decyzją z dnia [...] listopada 2016 r. określił Skarżącemu - C. A. wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie 2 232 500 zł od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w wysokości ½ części w nieruchomości stanowiącej działkę nr ew. [...] o powierzchni 3,1135 ha, w obrębie [...], objętej księgą wieczystą KW nr [...], położonej w [...] w dzielnicy [...], dokonanego aktem notarialnym Rep. A nr [...] z dnia [...] listopada 2010 r. nabytego po M. A. zmarłej w dniu 22 kwietnia 2010 r. Wedle organu przedmiotowa sprzedaż nie korzystała ze zwolnienia określonego wart 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm., dalej: "u.p.d.o.f.").

Pismem z dnia 6 lipca 2017 r. Skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności ww. decyzji, zarzucając jej wydanie z rażącym naruszeniem prawa, tj. z naruszeniem art. 21 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.f.) przez jego niewłaściwe zastosowanie w sytuacji, gdy z dowodów zgromadzonych w postępowaniu wynikać miało, że w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości, na podstawie aktu notarialnego z dnia [...] listopada 2010 r. (rep. A nr [...]), nie doszło do utraty charakteru rolnego gruntu, który był przedmiotem sprzedaży. Skarżący wskazał, że z uzyskanych w toku postępowania informacji z Urzędu M. W. oraz Biura Architektury i Planowania Przestrzennego wynikało, że na dzień sprzedaży nieruchomości, studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m. W. nie pokazywało granic nieruchomości, a zasięgi wydzieleń na rysunku Studium oraz przebiegi układu drogowo-ulicznego miały charakter orientacyjny. Ponadto dla działki [...] nie ustalono planu zagospodarowania przestrzennego, brak było ustaleń planistycznych związanych z przeznaczeniem tego terenu oraz sposobu zabudowy. Działka była sklasyfikowana w Ewidencji Gruntów, Budynków i Lokali jako grunt rolny. Natomiast dla obrębu [...] ustalono priorytet dla lokalizowania funkcji mieszkaniowej i niezbędnych inwestycji celu publicznego z zakresu infrastruktury społecznej oraz dopuszczono lokalizowanie funkcji usługowej z udziałem 40% powierzchni zabudowy na terenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00