Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 6 lutego 2019 r., sygn. I SA/Bk 693/18

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 lutego 2019 r. sprawy ze skargi K. Sp.j. w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, ostatecznej decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w sprawie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2010 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Ostateczną decyzją z dnia [...] września 2014 r., nr [...], Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił K. Sp. j. w B. (obecnie K. Sp. j. w S. - dalej powoływana jako skarżąca Spółka) zobowiązanie w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2010 r. Z uzasadnienia decyzji wynika, że skarżąca Spółka w okresie objętym postępowaniem uczestniczyła w karuzeli podatkowej będąc jednym z podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych. Organ kontroli skarbowej uznał więc, iż Spółka nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikającego z faktur stwierdzających czynności niedokonane.

Pismem z dnia [...] września 2017 r., pełnomocnik skarżącej Spółki, złożył do Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w B. wniosek o wznowienie postępowania zakończonego ww. decyzją ostateczną Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. Jako podstawę wznowienia pełnomocnik Spółki wskazał art. 240 § 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm., dalej powoływana jako o.p.). W uzasadnieniu wniosku, pełnomocnik skarżącej Spółki, wskazał że osoby, które w danym czasie były uprawnione do działania w imieniu spółki jawnej K., nie brały udziału w postępowaniu (art. 240 § 1 pkt 4 o.p.) Odnośnie zaś przesłanki z art. 240 § 1 pkt 5 o.p., pełnomocnik wskazał, że obszerna dokumentacja i materiały dotyczące Spółki, pozostawały w dyspozycji jednego z wcześniejszych wspólników spółki jawnej - J. D. Dokumentacja ta nie była znana organowi prowadzącemu postępowanie, dlatego też winna być zakwalifikowana jako nowe dowody, które mają istotne znaczenie dla sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00