Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Gd 762/18
Prawo miejscowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2019 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Prokuratora na uchwałę Rady Gminy z dnia 27 marca 2018 r., nr [...] w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy w 2018 r. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.
Uzasadnienie
Prokurator Rejonowy wniósł skargę na uchwałę Rady Gminy z dnia 27 marca 2018 r. nr [...] w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy w roku 2018.
Prokurator zaskarżonej uchwale zarzucił rażące naruszenie art. 4 i art. 13 pkt. 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2017r., poz. 1523 ze zm.; określanej dalej jako "u.o.a.n.") oraz art. 40 i art. 42 ustawy o samorządzie gminnym (t. jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 994 ze zm.; dalej określanej jako "u.s.g.") poprzez brak publikacji uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa, mimo że stanowi ona akt prawa miejscowego. Wniósł na podstawie art. 147 § 1 ustawy Prawo o postępowanie przed sądami administracyjnymi (t. jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej określanej jako "p.p.s.a.") o stwierdzenie nieważności ww. uchwały w całości.
W uzasadnieniu Prokurator wskazał, że podjęta przez Radę Gminy zaskarżona uchwała nie została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa, pomimo, że jest ona aktem prawa miejscowego.
Prokurator wyjaśnił, że uchwała zawiera przepisy powszechnie obowiązujące a sama uchwała stanowi akt o charakterze planistycznym i indywidualno-konkretnym oraz zawiera postanowienia o charakterze generalno-abstrakcyjnym. Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt zawiera w swojej większości postanowienia jednostkowe i konkretne, adresowane do konkretnych podmiotów, tj. podmiotów którym gmina zleca wykonanie zadań w przedmiotowym zakresie. Według Prokuratora nie pozbawia to jednak uchwały przymiotu aktu prawa miejscowego, gdyż z część z zapisów nosi charakter generalno-abstrakcyjny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right