Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Wr 872/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Sędziowie Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) Protokolant: Starszy asystent sędziego Katarzyna Gierczak po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi Powiatu O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Powiatu O. kwotę 680 (słownie: sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Powiatu O. (dalej także jako: wnioskodawca, strona skarżąca) jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego z dnia [...] 2018 r., nr [...] wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej w skrócie: organ interpretacyjny, organ podatkowy) w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu wydatków poniesionych przez skarżącego na zakup materiałów i surowców na potrzeby organizacji części praktycznej egzaminów zawodowych.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej skarżący wskazał, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, który od 1 stycznia 2017 r. prowadzi skonsolidowane rozliczenie z tego tytułu ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym, w tym między innymi w zakresie edukacji publicznej realizowane za pośrednictwem utworzonych w tym celu jednostek budżetowych.
Dalej wyjaśniono, iż jednostki budżetowe wnioskodawcy, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w O., Zespół Szkół w J. oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w O. na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (Dz. U. z 2017 r. poz. 1663) przeprowadzają części praktyczne egzaminów zawodowych. Dyrektorzy jednostek oświatowych, którzy na podstawie przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2017 r. poz. 2198 ze zm.) odpowiadają za organizację i przebieg egzaminu, w imieniu Powiatu, podpisują umowę z Okręgową Komisją Egzaminacyjną we W. (dalej: OKE) w sprawie zorganizowania etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Z ww. umowy wynika konieczność zakupu surowców lub materiałów niezbędnych do przeprowadzenia egzaminów i z tego tytułu został przewidziany zwrot poniesionych przez Powiat kosztów, który dokonywany jest przez OKE. Zawarcie umowy jest warunkiem refundacji przez OKE kosztów poniesionych przez wnioskodawcę, zgodnie ze wskazaniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (dalej: CKE) oraz kosztów noclegu egzaminatora. Skarżący zobowiązuje się m. in. do zapewnienia warunków przeprowadzenia egzaminu oraz zapewnienia noclegów egzaminatorom dojeżdżającym z innej miejscowości, zaś OKE zobowiązuje się: zwrócić środki wydatkowane na zakup materiałów i surowców na egzamin w ilościach wynikających z liczby zdających i liczby stanowisk egzaminacyjnych oraz koszt zakwaterowania egzaminatorów w ramach limitu do 35 zł za jeden nocleg jednej osoby. Zwrot kosztów nastąpi na podstawie przedstawionej przez wnioskodawcę noty (faktury, rachunku) wystawionej na rzecz OKE oraz dołączonych dokumentów (rozliczenia poniesionych kosztów zakupu materiałów i surowców na egzamin, oświadczenia o zagospodarowaniu zakupionych materiałów i surowców, rozliczenia poniesionych kosztów noclegów egzaminatorów z kopiami faktur lub rachunków).