Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Po 600/18
Gospodarka mieniem
Dnia 6 grudnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2018 roku sprawy ze skargi E. C. na uchwałę Rady Miasta z dnia [...] roku Nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] r. Rada Miasta działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.; dalej: "u.s.g.") oraz art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r., poz. 121 ze zm.; dalej: "u.g.n."), podjęła uchwałę nr [...], w której: (1) wyraziła zgodę na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy zabudowanej nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków numerem [...] położonej w K. obręb [...], będącej własnością Miasta K., o powierzchni 0,1160 ha, na rzecz Przychodni Lekarskiej [...] (2) wyraziła zgodę na zawarcie umowy dzierżawy na okres 10 lat.
W uzasadnieniu do uchwały Rada Miasta wyjaśniła, że dotychczasowy najemca wystąpił z wnioskiem o wydzierżawienie na okres 10 lat całej nieruchomości. Zawarcie umowy spowoduje przeniesienie ciężaru utrzymania nieruchomości i prowadzenia prac modernizacyjnych. Dzierżawca zobowiązany będzie do utrzymania działalności w zakresie świadczenia podstawowych usług medycznych oraz przejęcia, w formie umowy cesji, umów najmu pozostałych podmiotów funkcjonujących w tym budynku. W umowie dzierżawy wprowadzony będzie obowiązek utrzymania przez dzierżawcę warunków najmu dla podmiotów przejętych w ramach umowy cesji przez okres 5 lat licząc od daty podpisania umowy dzierżawy z wyłączeniem okresu wypowiedzenia umowy najmu. W umowie dzierżawy zostaną również wprowadzone zapisy gwarantujące przejęcie przez dzierżawcę obowiązku utrzymania stanu technicznego budynku, jak również obowiązek dostosowania do wymogów stawianych przez służby sanitarne i NFZ. Podjęcie uchwały zapewni możliwość modernizacji obiektu bez konieczności angażowania środków pochodzących z budżetu Miasta i jednocześnie zapewni dochody z tytułu dzierżawy nieruchomości.