Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Ol 776/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant referent Małgorzata Gaida po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2018 roku sprawy ze skargi M. A.-B. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt administracyjnych sprawy wynika, że w dniu 24 września 2015 r. "[...]" (dalej jako: "skarżąca") wystąpiła do Powiatowego Inspektora Nadzoru "[...]" (dalej jako: "PINB" lub "organ I instancji") o interwencję w sprawie samowolnego wyburzenia ściany nośnej w poziomie parteru budynku przy "[...]", przez właściciela mieszkania "[...]". Podała, że

w wyniku wykonanych robót w jej mieszkaniu "[...]", na piętrze, nastąpiło ugięcie stropu

i spękanie ścian, co powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia jej rodziny.

W dniach 1 i 2 października 2015 r. PINB przeprowadził kontrolę wykonanych robót oraz uszkodzeń budynku. Kontrole te wykazały, że w efekcie nieprawidłowego wykonania otworu nastąpiło zarysowanie ścian nad tym otworem kondygnację wyżej.

Stwierdzono, że ściana i strop po obu jej stronach zostały zabezpieczone a wykonany otwór ponownie zamurowany. W trakcie kontroli inwestor oświadczył, że nie posiada zgody na wykonane roboty.

W dniu 12 października 2015 r. inwestor z własnej inicjatywy złożył do akt sprawy ekspertyzę techniczną ściany nośnej, sporządzoną w dniu 6 października 2015 r. przez "[...]". Zgodnie z ekspertyzą, istniejąca ściana z nieprawidłowo wykutym otworem została właściwie zabezpieczona, poprzez tymczasowe podparcie a następnie zamurowanie. Po zamurowaniu otworu stan konstrukcji jest bezpieczny. W ścianie nośnej występują rysy, które po usunięciu przyczyn ich powstania nie powinny się powiększać. Należy uznać, że zlikwidowano przyczynę pęknięć i stan konstrukcji jest dostateczny. Spękania ściany i tynku wymagają naprawy. Autor ekspertyzy, posiadający uprawnienia do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej podał sposób naprawy uszkodzeń ścian powstałych w lokalu "[...]". Zdaniem specjalisty sygnalizowane ugięcie stropu jest charakterystyczne dla tego typu konstrukcji (strop drewniany). Stwierdził, że w rejonie oddziaływania prac związanych z wykonywaniem przysklepienia nie stwierdzono nadmiernych ugięć i przemieszczeń, które można jednoznacznie zakwalifikować jako wynik prowadzenia prac związanych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00