Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Ke 670/18

Wodne prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2018 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kielce-Zachód w Kielcach delegowanej do Prokuratury Okręgowej w Kielcach Wiesławy Klimontowicz sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 29 sierpnia 2018r. znak: [...] w przedmiocie nakazu wykonania urządzeń zapobiegających szkodom na gruncie oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 29 sierpnia 2018 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze , po rozpatrzeniu odwołania M. W. od decyzji Wójta Gminy P. z dnia 11 maja 2018 r., znak: [...], nakładającej na I. S. - właścicielkę działki nr 194/6, położnej w J., gm. P., obowiązek przebudowy betonowego ogrodzenia w terminie 30 dni od uprawomocnienia się decyzji, - działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 Kpa uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i w to miejsce orzekło o nałożeniu na I. S. obowiązku przebudowy ostatnich sześciu przęseł betonowego ogrodzenia posadowionego przy granicy działek nr 195/3 i 194/6 liczonych od drogi wojewódzkiej nr [...] (odcinek o dł. 12,0 m), poprzez zastąpienie jednego z czterech dybli każdego z tych przęseł (każdej płyty znajdującej się najniżej, bezpośrednio przy terenie) płytą ażurową posiadającą otwory o łącznej pow. min. 0,5 m², bądź z nawierconymi otworami o takiej powierzchni.

W uzasadnieniu organ II instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją z dnia 1 grudnia 2017 r. Wójt Gminy P., powołując w podstawie prawnej m.in. art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, odmówił nałożenia na I. S. obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegającym szkodom. Po rozpatrzeniu odwołania od tej decyzji, wniesionego przez M. W., Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 12 marca 2018 r. uchyliło decyzję organu I instancji do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu stwierdziło, że w świetle znajdującej się w aktach sprawy opinii biegłego zarzuty M. W. dotyczące podnoszenia terenu gruntu działki nr 194/6 w związku z budową budynku mieszkalnego i gospodarczego są chybione. Biegły jednoznacznie stwierdził i należycie udokumentował, że nie dowieziono ziemi w ilości mogącej mieć wpływ na zmianę stanu wody na gruncie, a całość wykonanych prac ziemnych w żaden sposób nie zmieniła naturalnego kierunku spływu z działki nr 194/6.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00