Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. II SA/Ol 687/18

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2018 r. sprawy ze skargi D. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia 14 maja 2018 r., "[...]" Burmistrz "[...]" (dalej: organ I instancji), po rozpatrzeniu wniosku inwestora - "[...]" (dalej: inwestor), orzekł o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie linii napowietrznej 110 kV "[...]" na częściach działek "[...]" określając dla jej realizacji warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych, a także linie rozgraniczające teren inwestycji. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że przedmiotowa inwestycja stanowi realizację celów publicznych, jest inwestycją o znaczeniu ponadlokalnym - wojewódzkim i kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył "[...]" (dalej: skarżący). Podnosząc, że się z nią nie zgadza, wniósł o jej uchylenie.

W wyniku rozpatrzenia tego odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w "[...]" (dalej: Kolegium lub organ odwoławczy), decyzją z dnia 13 lipca 2018 r., "[...]", utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu, podzielając stanowisko organu I instancji co do uznania przedmiotowej inwestycji za inwestycję celu publicznego, Kolegium stwierdziło, że w świetle art. 50 ust. 1 i art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1073 ze zm.; dalej: u.p.z.p.), inwestycje tego rodzaju lokalizowane są na podstawie planu miejscowego, a w przypadku jego braku - w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na wniosek inwestora. Wskazując wynikające z art. 52 ust. 2 u.p.z.p. elementy treści tego wniosku, stwierdziło, że wniosek złożony w niniejszej sprawie wszystkie te elementy zawiera. W dalszej kolejności, wskazując na konieczność dokonania przed wydaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego niezbędnych uzgodnień z właściwymi organami, na podstawie art. 53 ust. 4 u.p.z.p., Kolegium nie dostrzegło żadnych uchybień w tym zakresie i stwierdziło, że inwestycja jest zgodna z przepisami odrębnymi. Uznało również, że w niniejszej sprawie spełnione zostały wymagania wynikające z art. 53 ust. 1 u.p.z.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00