Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. II SA/Kr 899/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Bursa Sędziowie: WSA Magda Froncisz NSA Anna Szkodzińska (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2018 r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Wojewody z dnia [...] maja 2018 r., znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego J. R. kwotę 500,00 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 21 sierpnia 2017 r. [...] na podstawie art. 28, 33 ust. 1, art. 43 ust. 4, art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.[...]) Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił J. B. i R. B. pozwolenia na budowę dla J. B. i R. B. na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z wewnętrznymi instalacjami (wod.- kan., co., elektryczne) oraz urządzeniami (utwardzone dojścia i dojazd, miejsce gromadzenia odpadów stałych, dwa miejsca postojowe, studnia chłonna) na działce ewid. [...] obr. [...] położonej w Z., przy ul. [...].

Organ wskazał, że miasto Z. nie posiada w tym rejonie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Poprawiony projekt budowlany jest zgodny z decyzją o warunkach zabudowy z dnia 3 września 2010 r., znak: [...] wydaną przez Burmistrza Miasta Z.. Budynek został zlokalizowany w obszarze wyznaczonym nieprzekraczalnymi liniami zabudowy. Wskaźnik projektowanej powierzchni zabudowy, zgodnie z zestawieniem powierzchni przedstawionym w projekcie zagospodarowania terenu (nie przekracza wyznaczonego (0,12), a wielkość powierzchni biologicznie czynnej wynosi 74,63 % przy wymaganych 61 %. Rzut projektowanego budynku złożony jest z prostokątów usytuowanych do siebie prostopadle. Ilość kondygnacji wynosi: l kondygnacja nadziemna i l użytkowa w kubaturze dachu. Szerokość elewacji frontowej wynosi 7,70 m (wartość dopuszczalna 7,7 m z tolerancją 20 %). Organ uznał, iż główne wejście do budynku znajduje się od strony frontowej (wejście ozdobione zadaszonym gankiem). Wysokość usytuowania okapu głównych połaci dachu, mierzona od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem nie przekracza 3,55 m od poziomu istniejącego terenu (zgodnie z danymi wykazanymi przez projektanta na rysunku elewacji). Wysokość głównej kalenicy dachu (liczona jako średnia arytmetyczna wysokości przystokowej i odstokowej) wynosi dopuszczalne 9,4 m (8,7 m + 10,10 m = 18,80 m : 2 = 9,4 m) (zgodnie z danymi wykazanymi przez projektanta na rysunku przekroju podłużnego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00