Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 października 2018 r., sygn. I SA/Gd 844/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 października 2018 r. sprawy ze skargi B. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

B. R. wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

We wniosku strona przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła w 1987 r. do majątku wspólnego gospodarstwo rolne o powierzchni 2,5 ha. Połowa gospodarstwa została przekazana przez małżonków aktem darowizny bratu męża (pozostało 1,2631 ha). W latach

1988-2014 (z przerwami spowodowanymi chorobą męża - dyskopatia kręgosłupa, tętniak aorty brzusznej) na części ziemi wnioskodawczyni prowadziła działy specjalne produkcji rolnej (hodowla lisów), na pozostałej części rosła trawa i krzewy, znajdował się stary budynek mieszkalny, obora i stodoła (po poprzednim właścicielu).

Całe gospodarstwo w 1988 r. zostało ogrodzone płotem z siatki. W 1996 r. małżonkowie wybudowali budynek gospodarczo-socjalny. Wnioskodawczyni wraz z mężem, który obecnie jest na emeryturze (wnioskodawczyni pracuje do 31 maja) zamierza dokonać sprzedaży części nieruchomości i przeznaczyć otrzymane środki na podratowanie zdrowia oraz dołożenie do emerytury. Część środków małżonkowie chcą przeznaczyć dla syna i jego rodziny. W gospodarstwie nie była prowadzona działalność gospodarcza, ziemia nie była wynajmowana ani dzierżawiona. Wnioskodawcy płacą podatek rolny, nieruchomość to grunty IV i V klasy. Dla obszaru, na którym położona jest nieruchomość nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w związku z czym, aby móc dokonać podziału, małżonkowie wystąpili o wydanie warunków zabudowy, które uzyskali w 2006 r. - warunkiem uzyskania decyzji było wydzielenie 8 metrowej drogi dojazdowej. Zgodnie z decyzją, działki zostały przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną, nieruchomość została w 2010 r. podzielona na 6 działek o numerach: [...] - 0,4417 ha, [...] - 0,1588 ha, [...] - 0,1478 ha, [...] - 0,16 ha (działka zabudowana), [...] - 0,1568 ha, [...] - 0,1443 ha oraz wydzielono drogę dojazdową - działka [...]. Dla wszystkich działek założono księgi wieczyste. Jedna działka nr [...] o powierzchni 0,4417 ha pozostanie do własnego użytku. Do sprzedaży zostały przeznaczone pozostałe działki, w tym jedna zabudowana budynkiem gospodarczo-socjalnym oraz cztery działki niezabudowane. W związku z tym, że właściciel sąsiedniej działki budował dom i zawierał umowę z zakładem energetycznym o wykonanie przyłącza do sieci energetycznej, małżonkowie otrzymali propozycję wykonania przyłącza do własnych działek, z czego skorzystali w lutym 2013 r. wykonując przyłącze do 5 działek (posadowienie skrzynek). Wnioskodawczyni wraz z mężem nie zamierza budować na działkach infrastruktury energetycznej, ani sieci kanalizacyjnej. Ogłoszenia o sprzedaży zostały umieszczone bezpłatnie w internecie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00