Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 września 2018 r., sygn. III SA/Wa 4137/17
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Radosław Teresiak, sędzia WSA Anna Zaorska, Protokolant referent stażysta Grażyna Dmitruk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2018 r. sprawy ze skargi B.F. S.P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 października 2017 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.111.2017.3.SO w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz B. F. S. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 6 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko B.F. S.P. sp. z o.o. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rozliczenia wynikające z umowy zawartej pomiędzy leasingodawcami i importerem.
Występując wraz z A. sp. z o.o. (dalej "spółki finansujące") oraz B. GmbH sp. z o.o. Oddział w Polsce (dalej "importer"), ze wspólnym wnioskiem o wydanie tej interpretacji Skarżąca podała, że w celu zwiększenia dostępności leasingu operacyjnego/najmu pojazdów marki BMW i MINI oraz wypracowania/zwiększenia lojalności klientów do marki BMW i MINI, a także do sieci dealerskiej, a w konsekwencji - zwiększenia sprzedaży pojazdów po stronie importera, importer oraz spółki finansujące zawarły umowy dotyczące rozliczenia szacowanej wartości sprzedaży pojazdów marki BMW i MINI po zakończeniu umowy leasingu/najmu (dalej "umowa"). Zgodnie z postanowieniami umowy, importer oraz spółki finansujące ustalają szacowaną procentową wartość końcową pojazdu, która powinna zostać osiągnięta w wyniku sprzedaży pojazdu przez spółkę finansującą po zakończeniu umowy leasingu/najmu. W przypadku kiedy w wyniku sprzedaży pojazdu przez spółkę finansującą szacowana wartość końcowa zostanie osiągnięta, wówczas pomiędzy stronami umowy nie dochodzi do żadnych rozliczeń (podobnie jeżeli różnica między ceną sprzedaży a szacowaną wartością końcową wyniesie 1%). Natomiast, jeżeli w wyniku sprzedaży pojazdu przez spółkę finansującą wystąpi różnica pomiędzy szacowaną wartością końcową pojazdu a uzyskaną ceną sprzedaży przekraczająca 1%, wówczas mogą mieć miejsce następujące rozliczenia pomiędzy spółkami finansującymi a importerem:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right