Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 września 2018 r., sygn. III SA/Gd 402/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 27 września 2018 r. sprawy ze skargi P. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 9 kwietnia 2018 r. (nr [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze - działając na postawie art. 134 w zw. z art. 129 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm. - dalej zwanej: "k.p.a.") - stwierdziło uchybienie przez P. M. terminu do wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta Miasta z dnia 28 listopada 2017 r.

W uzasadnieniu organ wskazał, że decyzja Prezydenta Miasta z dnia 28 listopada 2017 r. (nr [...]) - o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego - została odebrana przez skarżącego w dniu 19 grudnia 2017 r. Termin do wniesienia odwołania upłynął zatem w dniu 2 stycznia 2018 r.

Skarżący odwołał się od tej decyzji w dniu 3 stycznia 2018 r. (data osobistego złożenia odwołania w Urzędzie Miasta), nie składając przy tym wniosku o przywrócenie terminu do złożenia odwołania.

Organ wskazał, że zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a. odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, o czym strona została prawidłowo pouczona w treści decyzji organu I instancji. W związku z powyższym stwierdzono, że odwołanie zostało wniesione po upływie ustawowego terminu do wniesienia środka odwoławczego i z tego powodu nie może zostać rozpatrzone. Merytoryczne rozpatrzenie odwołania wniesionego z uchybieniem terminu stanowiłoby rażące naruszenie prawa mogące być podstawą dla stwierdzenia nieważności jakiegokolwiek rozstrzygnięcia wydanego na skutek rozpatrzenia odwołania wniesionego z uchybieniem terminu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00