Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 lutego 2009 r., sygn. II SA/Rz 603/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Zbigniew Czarnik Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Joanna Zdrzałka /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 24 lutego 2009 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego -skargę oddala-
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2007 r. Nr [...] Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta [...], odmówił przyznania R. K. dodatku mieszkaniowego.
W uzasadnieniu organ powołał się na wniosek R. K., z którego wynika, że zamieszkuje ona w lokalu o pow. 107,67 m- przy ul. K. [...] wraz z synami: M., D. i M. oraz z synową K. i wnukiem M., a także wymaga osobnego pokoju z uwagi na stan zdrowia, na co przedstawiła zaświadczenie lekarskie.
Liczba osób podanych przez wnioskodawczynię jako stale z nią zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe została zakwestionowana przez organ. Przeprowadzone na tę okoliczność postępowanie wyjaśniające wykazało, że D. K. zamieszkuje u siostry K. K. i wobec matki prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe, a żona i dziecko M. K. zamieszkują przy ul. S. [...], co wynika z zaświadczenia [...] Spółdzielni Mieszkaniowej. W tej sytuacji organ przyjął, że gospodarstwo domowe R. K. składa się z 3 osób, a nie z 6, jak podała ona we wniosku. Powierzchnia normatywna obliczona zgodnie z art. 5 ust. 1 i 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych dla 3 osób wynosi 45 m-, a przy uwzględnieniu dopuszczalnego przekroczenia o 30% nie może ona przekroczyć 58,5 m-. Organ nie mógł przy tym uznać prawa R. K. do korzystania z powierzchni dodatkowej, ponieważ przedłożyła ona orzeczenie ZUS i zaświadczenie lekarskie, a o wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.