Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 sierpnia 2018 r., sygn. VIII SA/Wa 376/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Justyna Mazur, Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kobylski (sprawozdawca), Sędzia WSA Iwona Owsińska- Gwiazda, Protokolant Sekretarz sądowy Karolina Kaca, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2018 r. w Radomiu sprawy ze skargi W. C. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...]; 2) zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego W.C. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest skarga W. C. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. Nr [...] z [...] marca 2018 r. w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania remontu budynku stodoły.

Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu [...] września 2015 r. P. R. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. (dalej: PINB, organ I instancji) z wnioskiem o ocenę stanu technicznego poszycia dachowego na budynkach W. C. (dalej: "skarżący") położonych na działce nr [...] w miejscowości D.

W wyniku oględzin przeprowadzonych na gruncie w dniu [...] października 2015 r. ustalono, że na ww. nieruchomości znajdują się: szopa drewniana przy budynku inwentarskim, szopa gołębnik drewniana, stodoła, budynek inwentarski murowany, budynek mieszkalny drewniany. W odniesieniu do drewnianej stodoły ustalono, iż przedmiotowa nieruchomości o wymiarach 15,15 m x 5,50 m, orynnowana, posiada dwuspadowy dach o drewnianej konstrukcji kryty eternitem. Na pokryciu dachowym widoczne są spękania, uszkodzenia, mech i porosty. Krawędzie pokrycia dachowego pokruszone i mocno poszczerbione. Na powierzchni płyt eternitowych widoczne są wżery i rozwarstwienia. Istnieje ryzyko wypłukiwania drobinek azbestu. Na dachu leżą patyki oraz cienkie gałęzie drzew. Według oświadczenia skarżącego obiekt został wybudowany w 1934 r. i odbudowany po zniszczeniach wojennych w 1945 r. Jego ojczym dokonał w latach 70 XX remontu polegającego na obiciu ścian nowymi deskami oraz zmianie pokrycia dachu ze strzechy słomianej na eternit falisty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00