Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 lipca 2018 r., sygn. I SA/Wr 256/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA - Marta Semiczek, Sędzia WSA - Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant: specjalista - Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi: A S.A. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie: podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2012 roku oraz od stycznia do czerwca 2013 roku I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. na rzecz A S.A. kwotę 107.217,00 (słownie: sto siedem tysięcy dwieście siedemnaście 00/100) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A S.A. z siedzibą we W. jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika D. Urzędu Celno - Skarbowego we W. z [...] nr [...] w sprawie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2012 roku oraz od stycznia do czerwca 2013 roku.
1. Dotychczasowy przebieg postępowania
1.1. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) we W. wszczął 29.11.2013 r. postępowanie kontrolne wobec A S.A. (dalej: Strona, Spółka, A, Skarżąca) w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okres od października 2012 r. do czerwca 2013 r. W ramach tego postępowania przeprowadzono kontrolę podatkową zakończoną protokołem z dnia 25 lipca 2016 r.
W toku postępowania stwierdzono, że w okresie objętym kontrolą działalność A S.A. dotyczyła obrotu złomem, wyrobami hutniczymi, katodami miedzi i stalą, w tym prętami żebrowanymi. Zakupiony złom sprzedawano do hut, zaś wyroby stalowe Spółka nabywała przede wszystkim od hut/producentów (dziesięciu największych dostawców wyrobów stalowych dostarczyło do Spółki towary o wartości netto 355.627.928,64 zł - około 73% powyższej wartości to nabycia od hut/producentów), a następnie sprzedawała w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych (około 71% ogółu wartości sprzedaży stali) oraz krajowych. Sprzedaż stali w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych była dokonywana przede wszystkim na rzecz firm zarejestrowanych w C. i na S., które brały aktywny udział w oszustwach podatkowych. Firmy te w większości przypadków należały i były zarządzane przez obywateli polskich, posiadały rachunki bankowe w polskich bankach, deklarowały dostawy towarów na rzecz polskich podmiotów będących tzw. znikającymi podatnikami oraz posiadały magazyny nieopodal granicy p.