Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 marca 2020 r., sygn. III SA/Wa 2241/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), sędzia WSA Anna Zaorska, Protokolant referent Krzysztof Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2020 r. sprawy ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług kwoty zwrotu na rachunek bankowy za maj 2014 r. oddala skargę
Uzasadnienie
G. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca, strona lub spółka) wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. (dalej: Dyrektor IAS lub organ odwoławczy) z [...] sierpnia 2019 r. w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy za maj 2014 r.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji Dyrektora IAS wynikało, że Naczelnik Urzędu Skarbowego W. (dalej: Naczelnik US lub organ I instancji), przeprowadził wobec skarżącej kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za maj 2014 r.
W związku z ustaleniami zawartymi w protokole ww. kontroli podatkowej, Naczelnik US postanowieniem z [...] października 2015 r. wszczął postępowanie podatkowe wobec spółki, w sprawie określenia prawidłowego rozliczenia w podatku od towarów i usług za maj 2014 r.
Mając na uwadze stwierdzone w toku prowadzonego postępowania nieprawidłowości, decyzją z [...] sierpnia 2018 r. Naczelnik US określił kwotę do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez skarżącą za maj 2014 r. w wysokości 0,00 zł. Uzasadniając powyższą decyzję, organ I instancji stwierdził, że strona poprzez odliczenie podatku naliczonego z nierzetelnych faktur zawyżyła w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. podatek naliczony, o kwotę 997.060,00 zł. W ocenie organu I instancji, faktury wystawione na rzecz spółki przez jej kontrahentów, tj. P.H.U. A. oraz B. sp. z o.o., zawierają dane, które nie odpowiadają istocie opisywanych zdarzeń gospodarczych, tj. opisują dostawy, które nie zostały dokonane, zatem nie dokumentują rzeczywistych transakcji nabycia towaru w nich wymienionego.