Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 maja 2024 r., sygn. I SA/Po 789/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Asesor sądowy WSA Robert Talaga (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 maja 2024 r. sprawy ze skargi G. P. na decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia 29 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy od września 2016 r. do sierpnia 2017 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie upoważnienia z 10 listopada 2017 roku Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego [...] wszczął wobec G. P. kontrolę celno-skarbową w zakresie kontroli prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za okres od 1 września 2016 roku do 31 sierpnia 2017 roku.

W wyniku kontroli z 24 września 2019 roku, [...] [...] wskazano na ustalone w jej toku nieprawidłowości.

Strona nie skorygowała złożonych deklaracji podatkowych.

Postanowieniem z 23 stycznia 2020 roku, znak sprawy [...] wszczęta kontrola celno-skarbowa została przekształcona w postępowanie podatkowe wobec spółki.

W toku przeprowadzonej kontroli celno-skarbowej oraz postępowania podatkowego, Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego [...] stwierdził nieprawidłowości w rozliczeniu przez G. P. k. podatku od towarów i usług za miesiące od września 2016 roku do sierpnia 2017 roku w zakresie obrotu olejem rzepakowym. Ustalono, że dane ze składanych deklaracji za wskazane okresy ujawniły, że spółka głównie wykazywała podatek VAT naliczony od nabyć towarów i usług pozostałych (w stawce 23%) oraz wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (w stawce 0%), co skutkowało wykazywaniem wysokich kwot nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na kolejne miesiące i w efekcie wykazaniem w miesiącu sierpniu 2017 roku kwoty [...]zł do zwrotu na rachunek bankowy spółki. Pozyskana dokumentacja źródłowa spółki wykazała, że deklarowany podatek VAT naliczony od nabyć towarów i usług pozostałych wynikał z faktur VAT wystawionych na rzecz strony przez H. P. sp. z o.o. sp. k. W toku postępowania zidentyfikowano 3 podmioty, które w badanym okresie fakturowały sprzedaż oleju rzepakowego na rzecz H. P. sp. z o.o. s.k., a następnie został wykazany w fakturach wystawionych na rzecz G. P. . Organ dokonał ustaleń odnośnie bezpośredniego dostawcy towarów dla H. P. sp. z o.o. s.k., jak również pozostałych zidentyfikowanych ogniw występujących na wcześniejszych etapach w ustalonych łańcuchach transakcji. W konsekwencji uznano, że faktury zakupu "towarów handlowych", tj. oleju rzepakowego wystawione przez H. P. sp. z o.o. sp. k. nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a spółka w rejestrach zakupów za poszczególne badane miesiące zaewidencjonowała również faktury dotyczące zakupu pozostałych towarów i usług wystawione głównie przez inne podmioty z grupy C. . Ponadto spółka rozliczyła faktury za: usługi przeładunkowe świadczone przez P. R. (faktury wystawione w październiku i grudniu 2016 roku oraz w lutym i lipcu 2017 roku), usługi księgowe świadczone przez P. P. sp. z o.o., usługi prawne świadczone przez adwokat E. N., usługi oczyszczania oleju świadczone przez [...] M. S. i T. B. K. oraz pozostałe koszty m.in. zakupu paliwa, usługi pocztowe itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00