Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 31 lipca 2018 r., sygn. III SA/Łd 164/18

Podatek akcyzowy

 

Dnia 31 lipca 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Kowalska, Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.), , Protokolant Sekretarz sądowy Renata Tomaszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 lipca 2018 roku sprawy ze skargi K. J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za styczeń 2010 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.2017.201 t.j. ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania K.J. od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego Ł. w Ł. nr [...] z dnia [...] r. określającej zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiąc styczeń 2010 r., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Z akt sprawy wynika, że K. J. prowadzący działalność pod firmą A sprzedał w miesiącu styczniu 2010 r. łącznie 1860 litrów oleju opałowego i od nabywców uzyskał oświadczenia o przeznaczeniu oleju do urządzeń grzewczych. Miesięczne zestawienie tych oświadczeń skarżący złożył do Naczelnika Urzędu Celnego [...] w Ł. w dniu 25 stycznia 2011 r., podczas gdy termin na złożenie zestawienia upłynął w dniu 25 lutego 2010 r. Złożone zestawienie oświadczeń ponadto zawierało błędy i braki.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego [...] w Ł. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe celem określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiąc styczeń 2010 r. W celu potwierdzenia autentyczności transakcji Naczelnik wysłał do osób wskazanych w oświadczeniach zapytania, czy kupowali olej opałowy w firmie A, czy zakupiony olej zużyli do celów grzewczych, czy potwierdzają własnoręczny podpis na oświadczeniu. Po przeprowadzonych czynnościach Naczelnik uznał autentyczność części transakcji i oświadczenia dotyczące tych transakcji zweryfikował pozytywnie. Oprócz oświadczeń zweryfikowanych pozytywnie Naczelnik stwierdził 4 oświadczenia z danymi osób, których nie udało się potwierdzić w dostępnych bazach danych. Były to oświadczenia wystawione na S. P. ul. A 19 m [...] w Z., A.K. ul. B 3 w Ł., A. K. ul. C 3 w Z., Z. K. ul. D 47 m [...] w Z. Numery NIP i PESEL tych osób były błędne i osoby te nie istniały w bazie SeRCe. Adresy wpisane w oświadczeniach były nieprawdziwe lub nieistniejące. Adres wskazany w oświadczeniu S.P. w Z. nie istniał, bowiem ul. A w Z. nie ma. Ulica A jest w Ł., ale przy A 19 w Ł. znajduje się kompleks handlowo-usługowy, nie ma lokali mieszkalnych i nie zdołano ustalić, gdzie zamieszkuje S.P., jak wyjaśnił [...] Komisariat Policji Komendy Miejskiej Policji w Ł. w piśmie z dnia 07.04.2014. znak [...]. Adres wskazany w oświadczeniu A. K. przy ul. B 3 w Ł. był nieprawidłowy, pod tym adresem jest działka rekreacyjna, jak ustalił [...] Komisariat Komendy Miejskiej Policji w Ł., a obraz internetowy Zumi wskazuje, że w tym miejscu znajduje się las. Także adres A. K. przy ul. C 3 w Z. nie istnieje, ponieważ nie ma w Z. takiej ulicy. Ulica C jest w Ł., ale przy ul. C 3 w Ł. mieszka rodzina G., która nie zna A. K.. Adres wskazany w oświadczeniu Z. K. w Z. jest nieprawidłowy, pod tym adresem znajduje się blok wielorodzinny, ale nie ma mieszkania nr 8.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00