Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 lipca 2018 r., sygn. II SA/Bd 1439/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Saniewski asesor WSA Katarzyna Korycka (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2018 r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] nad Notecią z dnia [...] września 2017 r., nr [...].

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] 2017 r. skarżąca T. P. wystąpiła o przyznanie zasiłku celowego w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej, w którym wskazała, że w wyniku przejścia w dniu [...] 2017 r. nawałnicy, w jej budynku mieszkalnym zalana została cała piwnica i garaż, a także zniszczeniu uległy znajdujące się tam, wymienione we wniosku rzeczy i drzwi od garażu. Skarżąca stwierdziła, że wartość szacunkowa szkód wynosi 10 000 zł.

W następstwie rozpatrzenia ww. wniosku Burmistrz [...], decyzją z dnia 8 września 2017 r., nr [...], na podstawie m.in. art. 39 ust. 1 i 2 oraz art. 40 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U z 2016 r., poz. 930 ze zm., dalej powoływanej jako "ustawa o pomocy społecznej" lub "ups"), przyznał skarżącej zasiłek celowy w kwocie 1 000 zł z przeznaczeniem na przeciwdziałanie i usuwanie skutków zdarzeń losowych noszących znamiona klęski żywiołowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w związku ze zdarzeniem mającym charakter klęski żywiołowej w postaci nawałnicy, która w nocy [...] 2017 r. przeszła przez gminę [...], doszło do zalania budynku mieszkalnego zamieszkiwanego przez skarżącą i jej rodzinę, że spowodowało to zniszczenie budynku i jego wyposażenia oraz, że przeprowadzony rodzinny wywiad środowiskowy, w którym określony został stan i stopień zniszczenia budynku mieszkalnego oraz poniesione straty w wyniku jego zalania, potwierdził szkody oraz stan budynku podany we wniosku. Tym samym zadaniem organu, mając na uwadze treść art. 40 ust. 2 ups, zasadnym jest przyznanie pomocy skarżącej, której wysokość organ ustalił uwzględniając prace remontowo-budowlane, które należy wykonać, zakupy które należy pilnie poczynić, aby móc zaspokoić niezbędne potrzeby bytowe rodziny, rzeczywiste szkody w gospodarstwie domowym, a także możliwość funkcjonowania we własnym budynku mieszkalnym, okoliczność czy dzieci w rodzinie będą mogły podjąć lub kontynuować naukę i czy jest możliwość zapewnienia opieki medycznej i zakupu leków dla osób poszkodowanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00