Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Gl 344/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Kandut (spr.), Sędzia WSA Adam Nita, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi Gminy P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 8 grudnia 2017 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek Gminy P. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca w opisie zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podał, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: PTU) i rozlicza ten podatek w sposób skonsolidowany. Na terenie Miasta funkcjonują gminne jednostki budżetowe powołane w celu realizacji zadań własnych Gminy, zajmujące się działalnością oświatową (przedszkola, szkoły podstawowe) oraz działalnością opiekuńczą dla dzieci (żłobki). Działalność placówek oświatowych reguluje ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj.: Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.), natomiast żłobki działają na podstawie ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (tj.: Dz. U. z 2016 r. poz. 157 ze zm.). W ramach swojej działalności w/w jednostki budżetowe organizują stołówki. Z wyżywienia w stołówkach korzystają odpłatnie wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz personel pedagogiczny placówek oświatowych. Zasady odpłatności za posiłki określane są z uwzględnieniem art. 106 ustawy Prawo oświatowe. Mianowicie do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. W pozostałym zakresie warunki korzystania ze stołówki szkolnej ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym tę placówkę. W przypadku korzystania ze stołówki przez członków personelu pedagogicznego, ponoszą oni, w stosunku do opłaty za posiłki wydawane uczniom i wychowankom placówek oświatowych, dodatkowe koszty w wysokości [...] zł za posiłek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00