Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Gd 236/18

Ani ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ani też żaden inny akt prawny – w tym Kodeks postępowania cywilnego czy Kodeks rodzinny i opiekuńczy - nie zawierają definicji pojęcia "opieki naprzemiennej", użytego przez ustawodawcę w art. 2 pkt 16 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Pojęcie naprzemiennej opieki rozwiedzionych rodziców nad dzieckiem pojawiło się dopiero w tej ustawie, która weszła w życie w 2016 r. Intencją ustawodawcy, który wymaga w art. 2 pkt 16 ustawy, by uznanie dziecka jednocześnie za członka rodzin obydwojga rodziców miało miejsce tylko w przypadku, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych, było zapobiegnięcie obchodzeniu lub nadużywaniu prawa w celu uzyskania świadczenia wychowawczego na drugie dziecko w sytuacji, gdy w istocie wnioskodawca nie sprawuje w istotnym zakresie opieki nad swym pierwszym dzieckiem.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi K. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Gminy [...] z dnia 29 listopada 2017 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 29 listopada 2017 r., nr [...] Burmistrz Gminy odmówił K. B. przyznania świadczenia na córkę J. B. urodzoną 18 marca 2014 r. od dnia 1 października 2017 r.

W uzasadnieniu wskazano, że z treści złożonego przez K. B. wniosku wynika, iż wnioskuje on o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na drugie dziecko J. B. urodzoną 18 marca 2014r.

Organ wyjaśnił, że wnioskodawca do składu rodziny zaliczył dzieci: J. B. i M. B., urodzonego 8 stycznia 2006 r. oraz konkubinę D. C.. K. B. jest osobą rozwiedzioną wyrokiem Sądu Okręgowego w G. II Wydział Cywilny Rodzinny z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. akt: II C [...], w którym wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim M. B. Sąd pozostawił obojgu rodzicom, ustalając miejsce pobytu przy matce - J. B.. K. B. przedłożył powyższy wyrok oraz porozumienie mediacyjne z dnia 29 marca 2010r. dotyczące sposobu sprawowania opieki nad wspólnym małoletnim dzieckiem przez rozwodzących się małżonków, nie zatwierdzone przez sąd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00