Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. III SA/Kr 497/18

Aby uznać opiekę naprzemienną konieczne jest ustalenie względnie równego podziału opieki rodziców nad dzieckiem, a także opieka naprzemienna musi jednoznacznie wynikać z orzeczenia sądu powszechnego.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie WSA Maria Zawadzka WSA Bożenna Blitek ( spr.) Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego skargę oddala

Uzasadnienie

W dniu 2 października 2017 r. A. S. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci: M. S. i O. S.

Decyzją z dnia 22 stycznia 2018 r. nr [...] Prezydent Miasta odmówił przyznania A. S. świadczenia wychowawczego na dzieci: M. S i O. S. W uzasadnieniu swojej decyzji organ I instancji podniósł, że zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195 z późn. zm.) w przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek. W przypadku, gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, organ właściwy ustala kto sprawuje opiekę i w tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem. Organ I instancji nie znalazł jednak podstaw do przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, gdyż okoliczności oraz dokumentacja zgromadzona w toku prowadzonego postępowania związane z faktycznie sprawowaną opieką nie budziły wątpliwości, gdyż zarówno wnioskodawczyni, jak i jej małżonek wspólnie sprawują opiekę nad M. i O. Prezydent Miasta wskazał, że mąż A. S. jako pierwszy wystąpił do Urzędu Miasta z wnioskiem w dniu 31.08.2017 r. o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci - M. S i O. S. i w dniu 20.10.2017 r. oraz 22.01.2018 r. na wniosek B. S. wydane zostały decyzje ustalające prawo do świadczenia wychowawczego w sprawie wymienionych wyżej dzieci. W związku z powyższym organ I instancji odmówił przyznania A. S. świadczenia wychowawczego na te same dzieci - M. S i O. S. w okresie od 01.10.2017 r. do 30.09.2018 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00