Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 marca 2018 r., sygn. III SA/Kr 53/18

Aby uznać opiekę naprzemienną konieczne jest ustalenie względnie równego podziału opieki rodziców nad dzieckiem, a także opieka naprzemienna musi jednoznacznie wynikać z orzeczenia sądu powszechnego.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Sędziowie WSA Ewa Michna WSA Barbara Pasternak Protokolant Małgorzata Krasowska-Świt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2018 r. sprawy ze skargi M. K. - R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2017 r. Nr [...] Prezydent Miasta odmówił przyznania M. K. - R. świadczenia wychowawczego na dziecko G. K. - R. na okres od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji przedstawił interpretację aktualnie obowiązujących przepisów prawnych wynikających z ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2017 r. poz. 1851) zwanej dalej w skrócie "ustawą 500plus" warunkujących przyznanie bądź odmowę przyznania świadczenia wychowawczego. W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego organ pierwszej instancji ustalił, że zgodnie z treścią prawomocnej ugody z dnia 13 lipca 2006 r. sygn. akt [...] M. K. - R. ma prawo do kontaktów z córką z poprzedniego związku małżeńskiego z A. K. - R., tj. małoletnią A. K. - R. Byli małżonkowie, tj. M. K. - R. i A. K. - R. nie sprawują opieki naprzemiennej nad córką A. K. - R. gdyż trudno uznać, że rodzic, u którego dziecko mieszka dwa weekendy w miesiącu, część wakacji i świąt - w porównywalnych i powtarzających się okresach naprzemiennie opiekuję się dzieckiem. Ostatecznie organ pierwszej instancji uznał, że M. K. - R. nie spełnia określonych ww. ustawą przesłanek do otrzymania świadczenia wychowawczego na córkę G. K. - R. jako na kolejne dziecko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00