Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 lutego 2018 r., sygn. III SA/Kr 1470/17
Aby uznać opiekę naprzemienną konieczne jest ustalenie względnie równego podziału opieki rodziców nad dzieckiem, a także opieka naprzemienna musi jednoznacznie wynikać z orzeczenia sądu powszechnego.
Teza od Redakcji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek (spr.) Sędziowie WSA Hanna Knysiak-Sudyka WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Aleksandra Grabiec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2018 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 18 października 2017 r. znak [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego skargę oddala.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2017 r. nr [...] Prezydent Miasta odmówił przyznania J. D. świadczenia wychowawczego na dziecko: J. D. W uzasadnieniu organ I instancji podał, że aby możliwe było przyznanie wnioskodawcy świadczenia wychowawczego na syna J. D. jako kolejne dziecko należy ustalić, że wraz z żoną M. D. sprawuje on nad H. D. oraz J. D. opiekę naprzemienną, a w konsekwencji, że córki H. D. oraz J. D. zaliczają się - na gruncie ustawy - do jego obecnej rodziny. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 16 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, do przyjęcia, że dziecko znajduje się pod opieką naprzemienną obojga rodziców konieczne jest posiadanie orzeczenia sądu w tym zakresie. Organ I instancji podał, że z ugody zawartej przed mediatorem w dniu 22 czerwca 2016 r., w sprawie toczącej się przed Sądem Okręgowym XI Wydział Cywilny - Rodzinny o rozwód, pomiędzy J. D. a M. D. ustalono, że obydwoje rodzice zachowują pełnię władzy rodzicielskiej nad córkami H. D. i J. D. oraz ustalono, że miejscem zamieszkania dzieci będzie miejsce zamieszkania matki. Jednocześnie ustalono, że sposób wykonywania opieki został opisany w Rodzicielskim Planie Wychowawczym będącym załącznikiem do ugody (Porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem), z którego wynika, że ojciec będzie się opiekował dziećmi w każdą środę odbierając dzieci z przedszkola/szkoły do czwartku zaprowadzając dzieci do przedszkola/szkoły, w I i III weekend miesiąca od piątku odbierając dzieci z przedszkola/szkoły do niedzieli do 20:00, część świąt oraz wakacji. Organ I instancji stwierdził, że z kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 17 lipca 2017 r. w miejscu zamieszkania wnioskodawcy i z jego oświadczenia wynika, że opiekę faktyczną nad córkami H. D. oraz J. D. J. D. sprawuje w każdą środę od odebrania ze szkoły/przedszkola do czwartku rano do przywiezienia dzieci do szkoły/przedszkola, dodatkowo każdy I i III weekend miesiąca od piątku do odebrania ze szkoły/przedszkola do niedzieli do godz. 20:00. Mając powyższe na uwadze organ ustalił, że dzieci H. D. oraz J. D. w większości czasu zamieszkują i przebywają u matki M. D. Organ I instancji uznał zatem, że J. D. oraz jego żona M. D. nie sprawują opieki naprzemiennej nad dziećmi H. D. oraz J. D., a w związku z tym córki H. D. oraz J. D. nie zaliczają się do członków rodziny wnioskodawcy.