Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 maja 2018 r., sygn. I SA/Po 1153/17
Ulgi podatkowe; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2018 r. sprawy ze skargi RL na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia w całości lub w części zapłaty zaległości podatkowej, odmowy odroczenia zapłaty zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2013 r. oraz umorzenia postępowania w części dotyczącej umorzenia opłaty prolongacyjnej oddala skargę
Uzasadnienie
1.1. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S., decyzją z dnia 21 kwietnia 2017 r., nr [...], [...] w wyniku rozpoznania wniosku X. X. (dalej zwanego również skarżącym) o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowej i opłaty prolongacyjnej w podatku dochodowym od przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2013 r. lub odroczenia zapłaty tej zaległości: (1) umorzył postępowanie w części dotyczącej umorzenia opłaty prolongacyjnej, (2) odmówił umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej w podatku dochodowym od przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2013 r. w kwocie [...]zł należności głównej wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie [...]zł, (3) odmówił odroczenia zapłaty wskazanej ostatnio zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
1.2. Organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 23 marca 2017 r. otrzymano wniosek skarżącego o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowej i opłaty prolongacyjnej w podatku dochodowym od przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2013 r. lub odroczenia zapłaty tej zaległości. W uzasadnieniu swojego wniosku skarżący wskazał na trudną sytuację finansową i zdrowotną. W 2013 r. skarżący wraz z bratem odziedziczył spadek po zmarłym ojcu, w skład którego wchodziła nieruchomość. Powyższa nieruchomość została sprzedana, z czego podatnik otrzymał swój udział w kwocie [...]zł. Następnie z uwagi na zaległości alimentacyjne podatnika wobec córek, komornik sądowy zajął jego rachunek bankowy. Skarżący poinformował również o wniesieniu do Sądu pozwu przeciwko córkom o bezpodstawne wzbogacenie. Wnioskodawca zaznaczył, że występował z wnioskiem o udzielenie ulgi w zakresie umorzenia zaległego podatku oraz jego ewentualne odroczenie. Organ I instancji odroczył spłatę zaległości, rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy przez organ II instancji. Skarga do WSA w Poznaniu została zaś oddalona. Skarżący wskazał również, że utrzymuje się z najniższego wynagrodzenia za pracę oraz nie uzyskuje innych dochodów. Z uzyskiwanego wynagrodzenia nie jest w stanie poczynić żadnych oszczędności. Sam prowadzi gospodarstwo domowe. Stan zdrowia podatnika od poprzedniego złożenia wniosku nie poprawił się. Zobowiązany nadal choruje na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i cierpi na zespół jelita nad wrażliwego. Podatnik nie może podjąć żadnej lepiej płatnej pracy, która wiązałaby się z większym wysiłkiem fizycznym. Z uwagi na prowadzone postępowanie komornicze skarżący nie ma zdolności kredytowej.