Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 maja 2018 r., sygn. III SA/Gl 159/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant Specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2018 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o. o. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z [...] r., nr [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej Organem interpretacyjnym) uznał za nieprawidłowe własne stanowisko w sprawie zaprezentowane przez A Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. (zwaną dalej Spółką, Wnioskodawcą lub Skarżącym) we wniosku o interpretację indywidualną, datowanym na 30 października 2017 r.

Interpretacja została wydana w oparciu o następujący stan faktyczny dotyczący zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, od nowego roku planuje zaś poszerzenie swojej działalności o handel towarami używanymi. Ma on polegać na skupowaniu od osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od towarów i usług tego rodzaju towarów, a następnie na ich sprzedaży ostatecznym odbiorcom.

Przed zawarciem właściwej umowy sprzedaży ze sprzedającym zostanie podpisana umowa przedwstępna. Jej elementem ma być określenie terminu, do upływu którego strony zobowiązują się zawrzeć umowę właściwą (przyrzeczoną). Jednocześnie, na mocy umowy przedwstępnej Spółka planuje wypłacać sprzedającemu zaliczkę na poczet późniejszej dostawy towaru. Istotną okolicznością jest też to, że postanowienia umowy przedwstępnej dają stronom możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Następuje to za zapłatą odstępnego, przy spełnieniu warunku, iż odstąpienie od umowy przez sprzedającego następuje najpóźniej do dnia, w którym powinna zostać zawarta umowa przyrzeczona. W przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego, Spółka otrzyma zwrot wypłaconej zaliczki oraz ustaloną umownie kwotę odstępnego. Natomiast w sytuacji, gdy dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej (nie będzie miało miejsca odstąpienie od umowy przedwstępnej) Spółka sprzeda nabyte towary ostatecznemu odbiorcy, przy zastosowaniu szczególnej procedury VAT-Marża.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00