Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 sierpnia 2014 r., sygn. I SA/Wr 1034/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Henryka Łysikowska (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędzia WSA Dagmara Dominik - Ogińska, Protokolant: starszy sekretarz sądowy Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi A we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Fundacji A była interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów, z dnia 11 grudnia 2013 r. (nr [...]), w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: VAT) w zakresie uznania za działalność gospodarczą czynności udzielania pożyczek ze środków zgromadzonych w ramach organizacji pożytku publicznego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, której celem statutowym jest popieranie wszechstronnego rozwoju i edukacji społeczeństwa. Środki na realizację wskazanych celów wnioskodawca pozyskuje przede wszystkim z wpływów 1 % PIT oraz darowizn. Czynności te fundacja wykonuje nieodpłatnie, w konsekwencji czego są to czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT a przychody osiągane w związku z prowadzeniem działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT nie są uwzględniane w deklaracjach VAT składanych przez fundację. Niezależnie od prowadzenia działalności statutowej fundacja jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i może prowadzić odpłatną działalność gospodarczą oraz wykonywać czynności opodatkowane VAT.
W przypadku posiadania nadwyżki środków pieniężnych uzyskanych w ramach aktywności niepodlegającej VAT (1 % PIT oraz darowizny) fundacja udziela pożyczek podmiotom trzecim, co ma na celu efektywne lokowanie wolnych środków, które co do zasady mają być przeznaczane na cele statutowe. Przychody uzyskiwane w związku z udzielaniem pożyczek podmiotom trzecim są przekazywane na cele statutowe fundacji.