Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 02-07-2024
Porada aktualna na dzień 02-07-2024
Data publikacji: 2024-07-02

Czy polska spółka, która otworzyła firmę w Szwecji może odsprzedawać usługi hotelowe, czy lotów lotniczych po cenie powiększonej o 20% marży

PROBLEM

Spółka polska otworzyła firmę w Szwecji i jest jej 100% udziałowcem. Ponosi koszty podwykonawców, którzy świadczą usługi bezpośrednio dla firmy w Szwecji, chce je refakturować na spółkę szwedzką np. koszt poniesiony na podwykonawców w hotelu w Szwecji, przeloty samolotem-bilety. Miejsce świadczenia usług to Szwecja. Czy spółka może odsprzedawać usługi hotelowe, czy lotów lotniczych po cenie powiększonej o 20% marży? Czy świadczenie, w tym odsprzedaż takich usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce? Czy usługi te będą eksportem usług?

RADA

Nie ma przeszkód, aby spółka odsprzedawała usługi hotelowe, czy lotów lotniczych po cenie powiększonej o 20% marży.

UZASADNIENIE

Refakturowanie jest to - jak się przyjmuje - fakturowanie odsprzedaży usług bez doliczania marży. Do odsprzedaży usług dochodzi zaś w przypadkach, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, a więc gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Autor zakłada, że taki właśnie przypadek będzie miał miejsce w przedstawionym stanie faktycznym.

Do odsprzedaży usług dochodzi przy tym nie tylko w przypadkach, gdy usługi są odsprzedawane po niezmienionej cenie, ale również w przypadkach, gdy usługi są odsprzedawane po cenie innej (wyższej lub niższej) od ceny nabycia. W świetle powyższego nie ma przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji spółka odsprzedawała usługi hotelowe, czy lotów lotniczych po cenie powiększonej o 20% marży.

Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym m.in. usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT). W konsekwencji miejsce świadczenia usług hotelowych w zagranicznych hotelach (autor zakłada, że takich usług hotelowych dotyczy pytanie) znajduje się poza terytorium kraju.

Świadczenie, w tym odsprzedaż takich usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (nie jest to eksport usług, gdyż przepisy VAT nie znają takiego pojęcia). Oznacza to, że świadczenie (odsprzedaż) tych usług powinno być przez spółkę dokumentowane fakturami bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT (art. 106e pkt 2 lit. a w zw. art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT), a w zamian z wyrazami „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT).

Na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Jednocześnie na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie miejsca świadczenia usług w przypadku świadczenia, środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób, miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Z kolei z art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju oraz z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

W świetle VAT skutki odsprzedaży usług lotów samolotowych zależą od tras przelotów. W przypadku odsprzedaży usług lotów samolotowych na trasach z Polski, do Polski lub przebiegających nad Polską częściowo, miejsce świadczenia (odsprzedaży) przedmiotowych usług znajduje się na terytorium kraju. W konsekwencji w zakresie tym faktury dokumentujące odsprzedaż tych usług powinny być wystawiane ze stawką 0% (przewidzianą dla usług transportu międzynarodowego na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT; zakładam, że pytanie nie dotyczy lotów krajowych, czyli z Polski do Polski).

Natomiast w przypadku odsprzedaży usług lotów samolotowych na innych trasach miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju, a więc świadczenie tych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Oznaczałoby to to, że świadczenie (odsprzedaż) tych usług powinno być przez spółkę dokumentowane fakturami bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT (art. 106e pkt 2 lit. a w zw. art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT), a w zamian z wyrazami „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT).

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00