Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 29 maja 2018 r., sygn. II SA/Bd 1232/17

Ochrona przyrody

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) asesor WSA Katarzyna Korycka Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2018 r. sprawy ze skargi Wojewody Kujawsko-Pomorskiego na uchwałę Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 24 sierpnia 2015 r. nr X/246/15 w przedmiocie Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezior Rogowskich stwierdza nieważność § 5 pkt 7 zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

W dniu 24 sierpnia 2015 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, działając na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 poz. 627, ze zm.) podjął uchwałę w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezior Rogowskich.

Pismem z dnia 12 września 2017 r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na powyższą uchwałę, zarzucając jej naruszenie art. 2 i art. 3 Konstytucji RP i art. 23 i 24 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. Prawo o ochronie przyrody. W związku z tym wniósł o stwierdzenie nieważności § 5 pkt 7 tejże uchwały.

Wojewoda wskazał, że kwestionowanym aktem zniesiono wyłączenia od zakazu zabudowy - tj. zakazu lokalizowania obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów, rzek i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem urządzeń wodnych oraz obiektów służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej lub rybackiej, zawarte w poprzednio obowiązującej uchwale nr VI/106/11. Jak wskazała strona skarżąca, w świetle treści poprzednio obowiązującej uchwały wspomnianym zakazem nie objęto zbiorników antropogenicznych o powierzchni do jednego ha, cieków wodnych stanowiących budowle i urządzenia melioracyjne, terenów przeznaczonych pod zabudowę, dla których szerokość strefy zakazu budowy wyznacza się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku budowy obiektów budowlanych, gdy w wyznaczonej strefie znajduje się zespół istniejącej zabudowy, które mają uzupełnić lub do których będą przylegać planowane obiekty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00