Wyrok WSA w Kielcach z dnia 6 września 2018 r., sygn. II SA/Ke 412/18
Ochrona przyrody
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2018r. sprawy ze skargi D.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 maja 2018r. znak: [...] w przedmiocie sprzeciwu od zamiaru usunięcia drzew uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 21 maja 2018 r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania D.D., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia 27 marca 2018 r. znak: [...], którą wniesiono sprzeciw od zamiaru usunięcia drzew rosnących na nieruchomości przy ul. P. w K., na działce nr [...], obręb 0014.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że decyzja z 27 marca 2018r. podjęta została na podstawie art. 83f ust. 8 i ust. 14 pkt 1 lit. c ustawy z 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2018 r. poz. 142 z późn. zm.), a wnosząc sprzeciw organ I instancji podniósł, że zgłoszenie skarżącego z dnia 5 marca 2018r. w zakresie działki o nr ewid. [...] dotyczy drzew, które rosną na terenach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 i 4 ww. ustawy, tj. na terenie C-K Parku Krajobrazowego oraz w strefie B K. Obszaru Chronionego Krajobrazu. Zgodnie z uchwałami Sejmiku Województwa Ś. ustanawiającymi oba obszary, na ich terenie zakazuje się m.in. likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych. W czasie wizji terenowej w dniu 22 marca 2018r. dokonano oględzin drzew w celu spisania protokołu, ustalenia gatunków drzew, pomiaru obwodu pnia drzew na wysokości 5 i 130 cm, sprawdzenia stanu zdrowotnego, sporządzenia dokumentacji fotograficznej. Wnioskodawca sprostował obwody zgłoszonych drzew na obwody zmierzone w czasie oględzin. Kolegium podkreśliło, że organ I instancji uznał za zasadne wnieść sprzeciw od zamiaru usunięcia drzew rosnących na przedmiotowej działce z tego względu, że stanowią one zadrzewienia śródpolne oraz rosną na terenach objętych ww. formami ochrony przyrody.