Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Lu 630/17
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca) Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi E. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązań podatkowych oddala skargę.
Uzasadnienie
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] o zabezpieczeniu na majątku E. E. w W. należności pieniężnych obejmujących zobowiązanie podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz określeniu przybliżonej kwoty tego zobowiązania wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że podstawą wydania decyzji przez organ I instancji były ustalenia poczynione w toku postępowania kontrolnego prowadzonego wobec spółki E. Sp. z o. o. w W. (dalej - "Spółka"), z których wynika, że nie złożyła ona deklaracji [...] oraz nie uiściła podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z zawartą w dniu 30 kwietnia 2016 r. umową pożyczki w kwocie [...]zł udzielonej jej przez A. Sp. z o.o. w W..
W odwołaniu od decyzji organu I instancji, Spółka zarzucając naruszenie art. 33 i art. 210 Ordynacji podatkowej stwierdziła, że w prowadzonym postępowaniu pominięto fakt, zmiany jej właścicieli, co powinien rozważyć organ oceniając jej zdolności płatnicze. Nie uwzględniono również prawidłowości rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, również w tej części, co do której, wydano decyzję o zabezpieczeniu kwoty [...]zł. Takie działania organu I instancji doprowadziły - w jej ocenie - do naruszenia art. 193 § 1 i 194 § 1 w zw. z art. 181 Ordynacji podatkowej oraz w zw. z art. 13 ust 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości poprzez nieuzasadnione pozbawienie ksiąg rachunkowych Spółki waloru wiarygodności mimo, braku jakichkolwiek zarzutów, w tym zakresie po kontroli podatkowej zakończonej protokołem kontroli z 16 września 2018 r.