Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Rz 799/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska / spr./ WSA Piotr Popek Protokolant ref. Katarzyna Kubik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2018r. sprawy ze skargi spółki "A" Spółka Akcyjna w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej spółki "A" Spółka Akcyjna w P. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Rz 799/17

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...] maja 2015r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów

i usług, wydana na wniosek "A" Spółka Akcyjna w P. (dalej: wnioskodawca/spółka/skarżąca).

Z akt sprawy wynika, że spółka wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem

o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji polegającej na wniesieniu aportem do spółki wkładu niepieniężnego w postaci prawa ze wspólnotowego graficznego znaku towarowego za transakcję odpłatną i podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz określenia podstawy opodatkowania transakcji wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny: wnioskodawca jest wspólnikiem - komandytariuszem spółki "B" spółka komandytowa z siedzibą w P. (dalej: spółka komandytowa), natomiast komplementariuszem w spółce komandytowej jest spółka "C" sp. z o.o. w P., w której to 100% udziałów posiada wnioskodawca. W dniu 31 lipca 2014r. wnioskodawca wniósł do spółki komandytowej wkład niepieniężny w postaci przysługującego mu prawa ze wspólnotowego graficznego znaku towarowego o nazwie GW, zarejestrowanego przez OHIM pod numerem [...]. Wniesienie wkładu niepieniężnego zostało potwierdzone uchwałą nr 1 Wspólników spółki komandytowej w sprawie podwyższenia wkładu wspólnika "A" Spółka Akcyjna w P., zaprotokołowaną w formie aktu notarialnego pod nr [...] oraz umową przeniesienia własności aportu z dnia 31 lipca 2014r. Wartość wkładu niepieniężnego została ustalona na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę, według wartości godziwej do celów aportowych z dnia 5 maja 2014r. Według powyższej wyceny ww. znak towarowy został wyceniony na kwotę 52.000.000 zł. Tak ustalona wartość stanowiła podstawę określenia wysokości wkładu wnioskodawcy do spółki komandytowej, była ona bowiem równa wartości znaku towarowego. Wysokość wkładu jaki został wniesiony przez wnioskodawcę do spółki komandytowej odpowiadał wartości rynkowej prawa ochronnego na znak towarowy (ustalonej) przez rzeczoznawcę majątkowego. Spółka udokumentowała powyższą transakcję fakturą VAT, przyjmując ostatecznie jako podstawę opodatkowania wartość znaku towarowego (równą wartości rynkowej prawa ochronnego na znak towarowy ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego) pomniejszoną o wartość podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00