Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 października 2017 r., sygn. II SA/Ol 699/17

Gry losowe

 

Dnia 24 października 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2017 roku sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Administracji Skarbowej, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 201, dalej jako: o.p.), po rozpatrzeniu odwołania, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]" wymierzającą Spółce A (dalej jako: "Spółka", "skarżąca"), karę pieniężną w wysokości 84.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w ramach wykonywania obowiązków służbowych funkcjonariusze Służby Celnej ujawnili w lokalu przy "[...]" automaty do gry pod względem wizualnym i konstrukcyjnym przypominające automaty do gier hazardowych. Po dokonaniu oględzin automatów, w celu ustalenia ich zasad działania funkcjonariusze przeprowadzili eksperymenty, polegające na doświadczalnym odtworzeniu przebiegu gier dostępnych na automacie typu "[...]". Z uwagi na wyłączenie zasilania przez obsługę lokalu powodującą blokadę automatów nie przeprowadzono eksperymentu na pozostałych urządzeniach. W czasie oględzin na wszystkich automatach stwierdzono tabliczkę znamionową z oznaczeniem: "[...]". Dla pełnego zilustrowania zasad działania zabezpieczonych urządzeń, organ włączył do akt sprawy opinię z dnia 4.4.2014 r., 13.12.2013 r., 6.2.2014 r. autorstwa biegłego "[...]" oraz sprawozdanie z badań z dnia 6.2.2014 r., wydanych po przeprowadzeniu badania bliźniaczych automatów: "[...]". Wynika z nich, że badane urządzenia to typowe automaty do gier, które posiadają możliwość bezpośredniej wypłaty wygranych. Stwierdzono, że prowadzenie gier na przedmiotowych automatach ma charakter komercyjny, umożliwia prowadzenie gier o charakterze losowym, ponieważ grający pozbawiony jest możliwości wywierania jakiegokolwiek realnego wpływu na jej przebieg. Tok gry pozostaje poza sferą oddziaływania grającego i niezależny jest od jego zdolności psychomotorycznych takich jak: spostrzegawczość, refleks, zręczność, a także nabytych umiejętności, doświadczenia i stopnia wytrenowania. Grający nie jest w stanie określić kolejności następujących po sobie symboli, ich ilości na poszczególnych bębnach, może jedynie bębny uruchamiać i zatrzymywać bez możliwości ich zatrzymywania w określonej konfiguracji. Automat wypłaca bezpośrednio

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00