Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 października 2017 r., sygn. II SA/Ol 442/17

Planowanie przestrzenne; Administracyjne postępowanie

 

Dnia 17 października 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2017 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją nr "[...]" z dnia 20 grudnia 2016 r., Prezydent "[...]" (powoływany dalej jako: "organ pierwszej instancji"), ustalił na rzecz "[...]" warunki zabudowy przy "[...]" dla inwestycji obejmującej budowę hali magazynowej.

W uzasadnieniu organ podał m.in., że wokół terenu objętego wnioskiem wyznaczono granice obszaru analizowanego o promieniu "[...]" m. Zaznaczył, że w analizie nie uwzględniono działek drogowych i terenów niezabudowanych. Stwierdził, że projektowana zabudowa będzie kontynuacją funkcji usługowej na terenie analizowanym, gdyż przedmiotowa nieruchomość jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy produkcyjnej, usługowej i gospodarczej dla rolnictwa oraz budynków magazynowych.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyli: "[...]" (powoływany dalej jako: "skarżący"), "[...]", zarzucając, że mimo wniosku, nie zostali uznani za stronę w tym postępowaniu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w "[...]" (dalej powoływane jako: "Kolegium" lub "organ odwoławczy"), decyzją z dnia 27 marca 2017 r., umorzyło postępowanie odwoławcze.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium podało, że organ pierwszej instancji postanowieniami z dnia 16 listopada 2016 r., odmówił dopuszczenia do udziału w przedmiotowym postępowaniu: "[...]", a postanowieniem z dnia 6 grudnia 2016 r., odmówił dopuszczenia do udziału w postępowaniu "[...]". Organ odwoławczy zaznaczył, że wezwał odwołujących do wykazania ich interesu prawnego w rozumieniu art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257), dalej powoływanej jako K.p.a., tj. do wskazania, czy dysponują prawem rzeczowym do nieruchomości sąsiadującej z działkami, na których planowana jest przedmiotowa inwestycja oraz do przedłożenia stosownych dokumentów na potwierdzenie powyższego. W odpowiedzi, odwołujący się przedstawili zarzuty co do zaskarżonej decyzji. Podali, że decyzja wprowadza nową funkcję terenów, ignorując zgłaszany od maja 2016 r. problem drogi dojazdowej (uciążliwości i niebezpieczeństwo związane z ruchem samochodów ciężarowych oraz ciężkiego sprzętu budowlanego). Wskazali, że nie uwzględniono charakteru drogi dojazdowej do działek, na których zlokalizowana ma być przedmiotowa inwestycja. Podnieśli też, że ciężki sprzęt rozjeżdża drogę, wzbija kurz, zrywa rury drenażowe, zalewając działki. "[...]" podniosła ponadto, że mieszka i prowadzi działalność rolną bardzo blisko przedmiotowej inwestycji, która negatywnie wpłynie na sposób korzystania z jej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00