Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lipca 2011 r., sygn. IV SA/Wa 357/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie Sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Protokolant ref. staż. Renata Puchalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lipca 2011 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia - oddala skargę -

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] grudnia 2010 r., Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w związku z treścią art. 134 i 144 K.p.a. stwierdził niedopuszczalność zażalenia wniesionego przez A. Sp. z o.o. na postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] z dnia [...] czerwca 2010 r. w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru T., sporządzanego przez gminę - Miasto K.

Uzasadniając swoje orzeczenie Generalny Dyrektor wskazał, iż uchwalanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowi proces legislacyjny, zmierzający do przyjęcia aktu prawa miejscowego, regulowany przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.). Z uwagi na dzień orzekania przez organ odwoławczy, podstawę zajęcia stanowiska stanowił art. 17 pkt 6 lit b tiret 2 wskazanej ustawy, w zw. z art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.) - na obszarze objętym planem znajduje się [...] Park Krajobrazowy.

Niniejsze postępowanie w przedmiocie uzgodnienia nie jest administracyjnym, ponieważ nie prowadzi do rozstrzygnięcia indywidualnej sprawy, w drodze decyzji administracyjnej W procedurze uzgodnień art. 106 K.p.a. ma zastosowanie jedynie odpowiednio a nie wprost. Stroną postępowania w przedmiocie uchwalenia planu a więc także uzgodnienia jest jedynie Prezydent Miasta sporządzający projekt. Nie stosuje się art. 106 § 2 K.p.a., ponieważ nie ma kogo zawiadamiać o zwróceniu się o uzgodnienia. W sprawie jest wyłączony art. 28 K.p.a. Ewentualne uchybienia prawne przy uchwalaniu planu mogą być zaskarżone do Sądu Administracyjnego po jego przyjęciu, w myśl art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.). Trafność wskazanej oceny potwierdzają przywołane przez organ orzeczenia sądów administracyjnych (wyrok WSA w warszawie sygn. akt IV SA/Wa 1750/06 i NSA sygn. akt II OSK 1359/08).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00