Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 października 2017 r., sygn. I SA/Gl 581/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Paweł Kornacki (spr.), Anna Tyszkiewicz-Ziętek, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 października 2017 r. sprawy ze skargi A S.A. w B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zaliczenia nadpłaty w podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Wójta Gminy M. z dnia [...] nr [...]; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 597,00 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. Pełnomocnik A S.A. w K. (obecnie: B S.A. w B.) wniósł skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. w przedmiocie zaliczenia nadpłaty na poczet zaległości podatkowej.

2. Zaskarżone postanowienie zostało wydane na gruncie następującego stanu sprawy.

2.1. Kolegium decyzją z [...] uchyliło decyzję Wójta Gminy M. z [...], określającą skarżącej spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2008 r. w kwocie [...] zł i sprawę przekazało Wójtowi do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium wskazało, że Wójt nie zastosował się do wskazań wynikających z poprzedniej decyzji kasatoryjnej organu odwoławczego z [...]. Podkreśliło, że w sprawie należy ustalić poszczególne przedmioty opodatkowania, a dopiero następnie określić wysokość należnego podatku. Zaznaczył, że organ I instancji powinien wpierw ustalić co składa się na niejednorodny środek trwały o branżowej nazwie (np. przekop, pochylnia, szyb, itp.) i następnie przyporządkować każdy z tych elementów do jednej z kategorii budowli wymienionych w art. 3 pkt 3 lub 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1332, ze zm.). Kolegium zawarło także wskazania, co do czynności, które Wójt powinien wykonać w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania, nie wyłączając powołania biegłego w celu sprecyzowania wartości każdego z podlegających opodatkowaniu obiektów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00